FİKRİYAT

Allah'ın Uzaktan Eğitimi

Allah'ın Uzaktan Eğitimi
Allah bizlere şah damarımızdan daha yakın olduğunu söylese de biz onu genelde göklerde ararız. Peygamberle aynı çağda yaşayanlar, eğitimlerini bize göre daha yakından almış sayılabilirler, biz de biraz daha uzaktan alıyoruz diyebiliriz. İlk ders uykundan uyandın ve olman gereken yerdesin: seccaden. Mikrofonun ve kameran açık. Rabbin seni duyuyor ve görüyor. O huzurlu eğitimdesin. Rabbin karşısında acizliğini öğreniyorsun, muhtaçlığını, gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüsle bile O'nun yardımı olmadan savaşamayacağını, Allah'tan habersiz hiç bir iş yapamayacağını... Diğer derslerde de gün içinde işlerine ara veriyor ve huzurlu eğitime başlıyorsun. Bunları bilmiyor musun ki Allah sana günde 5 defa bu eğitimi veriyor? Biliyorsun ama hatırlaman gerek... Etrafına şöyle bir baksana, neredeyse her olay, her ortam sana Allah'ı unutturmaya programlanmış gibi. Bu yüzden günde 5 defa kendini bu eğitimle şarj etmen gerek ki kimin sayesinde nefes aldığını hatırlayasın. 
Bu dersi geçebilmen için bir kitabı takip etmen gerekiyor. Bu kitap sayesinde eğitimini tamamlayabileceksin. Hiç okudun mu bu kitabı baştan sona? "Oo hocam ben birkaç defa hatim etmiştim." Peki bu des kitabından alman gereken mesajı alabildin mi? Yani manasıyla okuyabildin mi? Okulda hoca sana sınavda sorumlu olduğun kitap olarak Japonca bir kitap verse "Bunun Türkçe'si yok mu hocam?" dersin. Ya da Türkçesini araştırırsın, gerekirse Türkçe'ye çeviri yaptırırsın. Zuhruf 44'te "Mahşerde bu kitaptan hesaba çekileceksiniz" diye açıkça söylüyor Allah. Öyle ilk 100 sayfası, son 50 sayfası değil, "bu kitaptan" diyor yani tamamından.. O yüzden ben İslam'ın birkaç emrini yapayım gerisine karışmayayım dersen bu kitabın çoğunu yok saymış olursun. "Ben meal okumak istiyorum ama akıcı olmadıkları için daha başlardayken bırakmak zorunda kalıyorum" diyorsan eğer, sana akıcı ve yakıcı bir meal önereceğim: "Kur'an Bana Ne Diyor?" isimli Veli Tahir Erdoğan'a ait eser. Eğer yok bana lazım değil diyorsan zaten Allah Kur'an'da seni tarif ediyor: "İnsan, kendini yeterli gördüğü için azgınlık eder."
 
 
Not: Kamera ve mikrofonun açıkken bu eğitimi almaya devam et ve bu sınava çalış. Kameran ve mikrofonun bir gün kapandığında (ki Allah seni her zaman görür ve duyar) öldün demektir. Uzun bir süre sonra mikrofonun açıldığında ilk cümlenin "eyvah" olmasını mı yoksa "elhamdülillah" olmasını mı istersin? Karnenin sağından mı verilmesini, yoksa solundan mı verilmesini istersin?
Not 2: Allah'ın eğitimine uzaktan ya da yakından katılmayanlar, mutlaka şeytanın eğitimine katılırlar. Onu da belki başka bir yazıda konuşuruz :=)
Not 3: Eğitim şart :=)
YAZAR HAKKINDA
Hasan Uzun
Hasan Uzun
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN