GELİŞİM

Asra Yemin Olsun

Asra Yemin Olsun


Asra yemin olsun diye başlar asr suresi. Asr, yani zaman... Her mübarek kıldığına yemin ettiği gibi zamana da yemin etmiş Rabbimiz.

Zaman üzerinde durmadan yol aldığımız bir mübarek yaratıktır. Öyle ki geri gelmez, durdurulup dondurulamaz. Bir akarsu misali gelir değerlendirilir veya israf edilir ve ardından gider. İşte bir sene daha geçti. Elinizde kaldı mı sınıftaki anılarınız? Meselâ geri getirebilir misiniz bir dersteki cevap vermediğiniz sorunun sorulduğu anı? Ya da çalışmadığınız sınav sorularını tekrar cevaplama şansı verilecek mi bir daha? Cevabınız hayır. Öyleyse şimdi hayatı daha kaliteli yaşayabilmek için hazırlık zamanı. Çünkü hepimiz ölüme yakın olduğumuz için karşılıyoruz her yaşı. Tıpkı bir büyüğün sözü gibidir aslında bahsettiğimiz: "Hepimiz ölecek yaştayız."

İşte yanı başımızda bir yaz daha. Hani her yaz dönemi geçince veya yazın başında bu yazı öyle bir geçireceğim ki diye planlar kurduğumuz ve yaz gelince diğer yaza ertelediğimiz zaman dilimi var ya iste tam da oradan sesleniyoruz size: Bu yaz başka yaz olsun! Önce "Erteleyenler, helak olmuşlardır" hadisi şerifiyle girin yaza.

Sonra 2 yıl gibi kısa bir sürede koca bir şehrin gönlüne girebilmiş Musab bin Umeyr'i tanıyın. Siz yaşlarda İslam'a girip 2 yıl sonra Yesrib'i Medineleştiren Musab gibi bir öğretici nasıl başarılı olmuş bunu okumakla başlayın işe. Kafanızı kaldırıp da okul derslerinden nefes aldığınız yaz döneminde hayatı okumaya çalışın dağda, çimende. Oku emrinin kitap okumak değil hayatı yaratan Rabbimizin adıyla okumak olduğunu anlamaya çalışın meselâ. "Bir günü bir gününe denk olan bizden değildir" hadisi şerifini asın yatağınızın, dolabınızın başköşesine. Bir günü daha iyi bir Müslüman olmak için nasıl değerlendirmeliyim diye soru sorun acımasızca kendinize. Kaliteli Müslüman olanın kaliteli bir insan olacağına inandırın kendinizi ve bunun derdiyle dertlenin. Bildiklerinizle amel ederseniz bilmediklerinizi size öğretirim diyen Rabbimizin gösterdiği formülü uygulamaya çalışın yaz döneminiz boyunca. Okulda karışan kafanızı çimlerin üzerinde bir söğüt gölgesinde kâinatın yaratılışına hikmetle bakmaya çalışarak durultun mesela. Liste uzar daha biz az söyledik siz çok anlayın. Tabi Anadolu Gençliğimizin yaz  programlarıyla bu noktada sadece öneri verici değil destek olucu olduğumuzu da bilin isteriz. Konuyla ilgili müracaat bulunduğunuz ildeki AGD büroları...

Kardeşler unutmayalım hepimiz ölecek yaştayız ve biriktirdiklerimizle Rabbimizin karşısına her an çıkabiliriz. Ne biriktirdiğimiz elbette bizim tercihimizdir. 

Asra yemin olsun ki yaz gelmiştir ve yine asra yemin olsun ki yaz ulaşabildiğimiz takdirde bizim daha iyi bir müslüman olmamız için tıpkı değer zamanlar gibi bir nimettir.

Yazı kaliteli bir insan olup ihya edebilenlerden olabilmek dua ve temennisiyle AGD’mizdeyiz sizi bekliyoruz.

ÖNCEKİ YAZI E(K)MEK
YAZAR HAKKINDA
Muhammed Mücahid Demiralp
Muhammed Mücahid Demiralp
İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamladı.Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu.Küllük dergisi ile hemhal.Edebiyatı edepten ayrı görmüyor.Nefesin dahi İslamca alınması gerektiğine inanmasına rağmen hala aciz, hala eksik, hala kul.Bir yüreğe değmenin nafile ibadet olduğuna inanıyor.Karıncalara,kitaba ve daktiloya aşık.
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN