BİLİM TEKNOLOJİ

Bilimsel Proje Hazırlamak

Bilimsel Proje Hazırlamak
Bilim insanlarının, eğitim uzmanlarının yaptıkları açıklamalardan ve biz öğretmenlerin edindikleri tecrübelerden yararlanarak, görsel materyallerle ve deney yapılarak öğrenilen bilgilerin öğrenciler için daha ilgi çekici olduğunu ve kalıcı öğrenmenin bu şekilde sağlandığını anlıyoruz. Tabii ki deney yapmak için uygun ortamın hazırlanması ve öğrencilerin bilimsel çalışma yapmak için istekli olmaları gerekmektedir. Böylece deney yapmak ve proje hazırlamak emek isteyen ancak zevkli bir uğraşı haline gelecektir. Şu ana kadar yaptığımız bilim şenliklerinde öğrencilerin bu çalışmalara son derece istekli olduklarını gördüm. Beyaz önlüklerini giyip hazırladıkları bilimsel çalışma, deney örneği ve proje çalışmalarını gelen misafirlere keyifle anlatmaları, derslerde anlatılan teorik bilgilerin deneylerle desteklendiği zaman öğrenme ortamının daha güzel olmasını sağladığını göstermiştir. Tıpkı bir bilim insanı gibi ciddiyetle yaptıkları bu çalışmalar, öğrencilerin dersleri anlamasına yardım ettiği gibi, onları sosyal anlamda da geliştirerek eğitimin genel amacına ulaşmasını sağlamaktadır.

Ülkemizdeki eğitim anlayışı tamamen sınav odaklı ve test usulü olduğu için maalesef derslerde yeterli düzeyde deney ve etkinlikler yapamıyoruz. Çünkü deney yapmak için ayrı bir zamana ihtiyaç vardır.

Derslerde çok zaman ayrılamasa da son yıllarda deney ve projelerin sergilendiği etkinlikler ve proje yarışmaları da artmaya başladı. Bu çalışmalarda yetenekli öğrencilerimizle yeni bir şeyler keşfetmenin yollarını arıyoruz ve çok güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. Geleceğin bilim insanları bu tür etkinliklerde kendilerini göstermeye başlıyorlar.

Proje hazırlamak öğrenilen bilimsel bilgilerin somut hale gelmesini sağlar. Kalıcı öğrenmeye yardımcı olur. Bu keyifli çalışmalar sonucunda günlük yaşamda kullanılabilecek pratik icatlar yapılabildiği gibi aynı zamanda bilimsel bilgiler derinlemesine araştırılabilir. Çalışmaların sonucu her ne olursa olsun proje hazırlamak öğrenciye önemli katkılar yapar. Gelecekteki meslek seçiminde fikir edinmesini sağlar.

Bilim tarihi incelendiği zaman bilim insanlarının bilimsel bilgileri kullanarak icatlar yaptıkları görülmektedir. Günlük yaşamda kullandığımız birçok teknolojik araç ve gereç mucitlerin yaptıkları bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Proje hazırlamak bu açıdan çok önemlidir.

YAZAR HAKKINDA
Hasan Kaya
Hasan Kaya
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN