EDİTÖR

Bir Gençlik İdeali: Erdemliler Topluluğu

Bir Gençlik İdeali: Erdemliler Topluluğu
Hz. Adem'den bu yana insanlık hak ile batılın savaşına bir şekilde tanıklık etmektedir. Bu en geniş haliyle devletlerin, dinlerin ve organizasyonların savaşını ifade ederken, daha basit haliyle her gün iyi ile kötüyü yapmak arasında kaldığımız durumu da ifade eder. Erdemli olan aynı zamanda iyi, güzel ve doğru olandır. Erdemli olan bir topluluğa veya kimliğe bağlı olan değildir. Erdemli olan, kimlikler üstü olandır. Allah’ın (cc) kâinatı yarattığı temel kanunlar ve kaideler erdemli olmak ve olmamak ile yakından ilişkilidir. Kısacası  erdemli olmak ve olmamak bir imtihan meselesidir. 

Erdemliler Topluluğu; Peygamber (sav) efendimizin gençlik yıllarında üye olduğu, Mekke'de zulme uğrayan insanlara yardım etmek amacıyla gönüllü aile ve kişilerden oluşan bir topluluktur. Bu topluluğun başlıca göreve yolda kalmış, dara düşmüş, zulme uğramış insanlara yardım etmekmiş. Bu topluluk ile ilgili en ilginç nokta; içinde barındırdığı insanların İslamiyet gelmeden önce onlara fıtrat itibari ile verilen doğru, güzel, adil ve iyi olanı gözetme yönüdür. Yani insanın adil olması, zulmü engellemesi veya haklıya hakkını vermesi için illa ki Müslüman olması gerekmez. Tabi ki bunlar bir Müslüman’ın öncelikli olarak gözetmesi gereken hususlardır ama Müslüman olmayan biri de bu hususları gözetebilir. Diğer taraftan zulme sessiz kalmak, haklıya hakkını vermemek ve doğru olanı gözetmemek hem Müslüman hem de Müslüman olmayan için bir utanç meselesidir. Bu yüzden ünlü alim Gazali ve ünlü devlet adamı Nizâmülmülk; “Küfür ile belki ama zulüm ile abat olmaz devlet.” demişlerdir.

Bu çağın gençleri olarak bizlerde evde, okulda, sosyal hayatımızda zulme sessiz kalmayız. İyi, doğru, güzel ve adil olandan vazgeçemeyiz. Hiçbir şey yapamıyorsak, üç beş arkadaşımız ile birlik olup bu kavramlara sahip çıkma erdemini gösteririz. Bizler kendimiz için yaşamadığımızın bilincinde olduğumuzda dünya daha güzel bir yer haline gelecektir. 

....

Sevgili okur! 

Bu ay senin için Erdemliler Topluluğu başlığında dolu dolu bir sayı hazırladık. Evrenin sırlarından, ünlü sosyolog Max Weber'in  ‘Toplumsal Tabakalaşma Teorisine’ kadar sosyal ve fen bilimlerinin temel meselelerine değindik. Diğer taraftan büyük sinema ustası Ingmar Bergman'ı,  VR gözlük teknolojisini ve yeni çıkan oyunları da unutmadık.

İyi okumalar.

ÖNCEKİ YAZI BİR TUTAM ADALET
YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN