GÜNDEM

Bize Neler Oluyor?

Bize Neler Oluyor?
20 Senede neler değişir, sözümüz acaba kime dokunur? Kimlerden nefret ederiz? Kimler dostumuz olur bir bakalım…

Size bir meseleden bahsedeyim: Bundan 20 yıl önce, ancak hayalini kurabildiğiniz bir şeyden…

Anneniz bugün bir devlet kurumunda çalışabiliyor. Saçlarını örtecek bir peruğa ihtiyaç duymadan hem de. Tabi bununla birlikte 2 yaşındaki kardeşinize bakıcılık yapması için Gürcü bir hatuna güvenmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ya da biraz daha nasipliyseniz anneannenizi, devletimizin vermeyi taahhüt ettiği çocuk bakım ücretiyle ikna ederek kardeşinizi yaban ellere bırakmaktan kurtulabilirsiniz.

Üniversite öğrencisiyken savunduğumuz bir şeyler vardı hani. Sakal diyorduk, başörtüsüne özgürlük diyorduk. Bugün her yerdeyiz elhamdülillah. Yalnız ufak(!) bir fark var… “20 sene önce daha samimiydiniz be abi.”  Cümlesini tokat gibi çarpıyorlar insanın yüzüne yüzüne.

Devlet dairelerinde kapınızı kilitleyip bir kuytuda namaz kılmak zorunda değilsiniz mesela artık. Ama mescitten çıktıktan sonra odanıza geçince dedikodu yapmak zorundasınız galiba. 

Nerden mi biliyorum?

Yapmayın! Yapmasınlar! Yapmayalım!

20 sene evvel bu kadar çok hocamız yoktu bizim. Sakızın orucu bozup bozmadığı sorusu aklımıza gelmezdi. Evlenmek için televizyon programına ihtiyaç duymazdık. Kandil geceleri zamanımızı alan şey,  uzun uzun mesaj yazmak olmazdı.

Müslümanız ya hani; maden suyu arayacak kadar yemek yemezdik. 

20 yıl önce biz bu kadar kalabalık değildik. Ortalama insanlar bizden gözükmeye çalışmazlardı. Biz de birbirimizle uğraşmazdık. Düşmanımız birdi: “Lanetullahi aleyh Amerika!” , “Lanetullahi aleyh İsrail!”

Ne değişti dersiniz?

Bugün saymakla bitiremeyeceğimiz imkânlara sahibiz. Farkında olmadığımız kısmı ise, bu imkanların aynı ölçüde getirmiş olduğu imtihan boyutu.

Şükürsüz sayılır mıyım?

Belki…

Ama galiba zaman bize iyi gelmiyor.

“Asra yemin olsun ki, insan mutlaka ziyandadır.  Ancak iman edenler, salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna.” (Asr Suresi)

Sadakallahulazim (En doğrusunu Allah bilir.) 

YAZAR HAKKINDA
Bilal Gümüş
Bilal Gümüş
96 Ankara doğumlu ilk orta ve lise Eğitimini Ankara'da tamamladı. Şuan ANKARA Üniversite'si hukuk fakültesi 2.sınıf Öğrencisi olarak Eğitimine devam ediyor. AGD liseler komisyonunda çeşitli birim başkanlıkları ardından Görevine Ankara şube liseler komisyon başkanı olarak devam ediyor.
YORUMLAR
Bahadır Kabalak
20-09-2017 - 19:56
Faydalı ve bizleri düşündürecek bir yazı olmuş. Teşekkürler Bilal.
YORUM YAPIN