EDİTÖR

Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi

Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi
Son yıllarda ülke ve dünya gündemimizin çok kalabalık olmasından dolayı hatırlatmam gerekiyor; biz bu gündemlerle boğuştuğumuz esnada bir dergi bir zamanlar okurları olan insanlardan genel yayın yönetmenleri ve editörler çıkarmaya başlamıştı. Bir dergi okurlarından kendi genel yayın yönetmenlerini ve editörlerini çıkarmaya başlamış ise bir dergiden fazlası olmuş demektir… Bu, dergi kendi içinde bir devinim, gelenek ve kültür oluşturmuş demektir. Genç İstikbal dergisini bir dergiden daha fazlasına ulaştıran bütün genel yayın yönetmenlerine, editörlere ve yazarlara şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

***

Bundan tam 18 yıl önce başlamıştı her şey sevgili okur! Bir samimiyet ve adanmışlık kıvılcımının sonucuydu Genç İstikbal, daha bir yaşındaydı ve gençliğinin baharında samimi gönüllere iyiyi, güzeli, adanmışlığı, sadakati ve hakikati anlatmayı kendine borç biliyordu. Sonra büyümeye başladı, kâinatın oluş yasası gereği hamdı, pişti ve oldu. Büyürken kendisiyle birlikte nesiller büyüttü, her yeni dönem okurları, yazarları ve editörleri için daha büyük bir heyecan oldu. Bugün Genç İstikbal Dergisi 18 yaşında hâlâ seninle ve artık sayaç geriye doğru işleyecek sevgili okur! 

Mekân ve Zaman yaradılış açısından iki önemli boyut, insanoğlu mekânın sırlarını çözmeyi başardı ama zamanın sırrı hala zamanın kendisinde saklı. Zaman hükmedilemez, tutulamaz, hapsedilemez, yani insanoğlu için bir belirsizliktir sevgili okur! Zaman kültürlerin, medeniyetlerin, insanoğlunun ötesinde bir olgudur. Sevgili okur! Allah (cc) kâinatı yaratırken oluş ve bozuluş yasası üzere yaratmıştır. Her şey önce doğar sonra ölür, zaman oluş ve bozuluşun dinamiğidir. Biz insanoğlu, diğer her şeyin olduğu gibi, oluş ve bozuluş yasalarına tabiiyiz. Doğarız ve ölürüz, ömür dediğimiz uzun ince bir yoldur. Bu noktada önemli olan zamanın kıymetini bilmek ve yolun sonunda her şeyin sahibine geri dönerken temiz dönmektir. 

Şimdi yine okullar kapanacak, karneler alınacak, kırıklar dökükler ortaya çıkacak ama işin en güzel tarafı ne dersen, son haftadır. O son hafta dersler işlenmez, sabah okula gelirsin ama ders için değil, arkadaşlarınla eğlenmek ve gününü gün etmek için, çünkü okulun sıkıcı prosedürleri o hafta geçerli değildir. İşte işin en güzel tarafı budur sevgili okur! Peki ya hayat, hayatta başlı başına bir okul ve sınavlar bütünü değil midir? Evet sevgili okur! Hayat bize bir sınav yeridir ve derslerimiz matematik, tarih vs. değil, iyi ve güzel olana sadakatimiz, ahlak ve maneviyatımız nispetinde insanlara olan sevgimiz, kardeşlik anlayışımızla bütünleşmiş inancımıza olan özverimizdir. Hayat okulunun karne günü geldiğinde yani ömür tükendiğinde, kırık dökük bir karnemiz olmaması, son haftamızı kafamız rahat, sakin ve huzurlu geçirmek duasıyla bu paragrafı da bitirmiş olalım sevgili okur.

Evet, sevgili okur! Biraz da bu ay senin için neler hazırladığımızı bilmek istersin belki, bu ay senin için zaman olgusuna baktık, e bir de karne haftan geliyormuş biraz seni rahatlatalım dedik.  Yine bu sayıda da teknoloji, bilim, kültür sanat ve dijital dünyayı da unutmadık. Son olarak sevgili okur, 2018 yılı karneni almayı unutma. 

Selam ve dua ile, iyi okumalar! 

ÖNCEKİ YAZI ÖMER MUHTAR
YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN