KÜLTÜR SANAT

Bu Yazı Tam Senlik

Bu Yazı Tam Senlik
Efendim, her geçen gün hızla yayılan, gittikçe bozulan sosyal medya gençliği,bizim gençliğimiz. Aklımın almadığı bir soru ile sözlerime başlamak istiyorum aslında. Cinsiyet ayrımı yapmadan sormak istiyorum.Sosyal Medya’ya neden kendi şahsi resmimizi koyuyoruz?

Bunların kapalı kapıların ardında olması gerekmiyor mu? Bu soruya evet cevabını verdiğinizi farz edelim. Klasik hepimizin bildiği cevaplarla gidelim “iğrenç bakışlı insanlar olabilir, resminle oynayabilirler, kendi gibi paylaşabilirler vb.” bunun gibi bir sürü cevap bulabiliriz ve yine size tanıdık gelecek bir cevap “Biliyorum ama nefsim, profilim KAPALI cevapları vb.” Efendim profilin kapalı tamam ama o profiline bakan kişinin sahte bir profil olabilir ki bu dönemde sahte hesaplar pek MODA oldu(!) yada karşı cinsten biriyle baktığını düşünelim, hatta otobüste, okulda ya da kalabalık ortamlarda sürekli cep telefonundan girilen sosyal ağlarda sizin fotoğrafınız ekranda gözükebilir. Şurada birbirimizi kandırmayalım efendim. Bir dakika şunu söylemeden de geçemeyeceğim. Günah olduğunu biliyorum ama bu beni ilgilendirir diyen kardeşlerimiz! Fotoğrafını paylaşan bir kadın veya erkek, mahremin eline, istediği zaman açıp bakabileceği ve baktıkça günaha gireceği bir fotoğraf vermiş ve buna önayak olduğun için kendin de günaha girmiş olursun.

Kadını dışarıda gördüğünde bir ya da -Allah’tan korkmazsa- iki defa bakabilecek olan erkeklerin, keyfî (zorunluluk olmadan) paylaştığı fotoğraflarına istediği kadar bakabilmesi, Efendimizin Hz. Ali’yi uyardığı bakışlara (keyfî bir nedenle) fırsat vermesi nedeniyle paylaşan kişiye de erkek o fotoğraflara baktıkça günah olarak yazılabilir. Şuraya 3 ayet 1 Hadis ve Nouman Ali Khan’ın sözünü bırakıp sözlerimi sonlandırmak istiyorum.

Nouman Ali Khan

Facebook ta neden eşinize sarıldığınız fotoğrafınız var? Neden? Bunların kapalı kapıların ardında olması gerekiyor. Allah'ın neden önce kapıyı tıklatın dediğini düşünüyorsunuz? Bunları neden umuma açıyorsunuz? Kapı tıklatmaya gerek bile kalmadı, sadece tıklıyorsunuz. Ve insanların evine giriyorsunuz.

Bir hadis-i şerifte Resul-ü Ekrem Aleyhissalatü Vesselam Hz. Ali RadıyallahuAnh’a şöyle buyurmuştur:

Ey Ali! Bakış bakışı izlemesin. İlk bakış sana ait (mubah), sonraki ise sana ait değildir.

| Ebu Davud, Nikâh, 43; Tirmizi, Edeb, 28; Darimi, Rikak, 3; Ahmed b. Hanbel, V, 351,353,357

Kim güzel bir (işte) aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir (işte) aracılık ederse, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah’ın her şeye gücü yeter.

| Nisa Suresi / 85. Ayet Meali

Ahiretteki ücret ve ödül, iman edip haramlardan sakınanlar için elbette daha hayırlıdır. (Yusuf Suresi / 57. Ayet Meali)

Allah, Kendisine karşı gelmekten sakınan takva ehlini ise, iman ve takvaları sayesinde, o cehennemden kurtarıp muratlarına kavuşturur. Onlara hiçbir fenalık dokunmaz. Onlar asla üzülmezler de.

(Zümer Suresi / 61. Ayet Meali

YAZAR HAKKINDA
Sümeyye Nur Özdemir
Sümeyye Nur Özdemir
Milli Görüşle olan ilgim küçüklüğümde bayrak sallayarak başlamış olup, AGD Ankara şube ortaokullar komisyonundan sonra şuanda Ankara Şube İmamhatipler komisyonunda devam etmektedir.
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN