EDİTÖR

Çağın Modern Dili: Emojiler

Çağın Modern Dili: Emojiler
İletişim, farklı varlık türlerinin kendi aralarında geliştirdikleri ifade yoludur. Her canlı türünün iletişim dili farklılaşırken temelde mesele, ifade etmek ve ifade edileni anlamak ile ilgilidir. İnsan için ise iletişim daha farklı ve çetrefillidir. İnsan akletme yetisi gereği ifade edileni anlarken, ifade edilen ve ifade ediliş yolu arasında duygu veya tutum bütünlüğü içine girmektedir.  Yani birinin size bağırdığını ve kızdığını sesindeki tonlama ve yüzündeki ifadeden anlarsınız, burada bağıranın söyledikleri tonlama ve yüz ifadesi ile birlikte bir bütünlük kazanır. Bu noktada anmamız gereken Charlie Chaplin bir istisnadır. Konuşmadan nasıl konuşulur dünyaya öğreten Charlie Chaplin bir ifade dili ustasıdır. Diğer taraftan bunlar sözlü iletişim için geçerlidir. Peki ya, yazılı iletişim? İlk krallar birbirlerine yolladıkları mektuplarda, birbirlerine duygularını nasıl ifade ediyordu veya etmiyor muydu?

Yazılı iletişim insanoğlu için mesafeleri aşmanın bir yolu olmuştur. Diğer taraftan ilk örneklerini mektuplarda gördüğümüz bu iletişim yolunda duyguları ve düşünceleri net ifade etmek oldukça çetrefillidir. Bir taraftan karşıya mesajı iletirken diğer taraftan seçilen kelimelerin yapısı ve uzun anlatımlarla ne çeşit duygular taşıdığının ifade edilmesi gerekiyordu. İlerleyen çağlarda özellikle bilgisayar ve internetin bulunması ile artan iletişim bir çeşit ifade dili olan emoticonları ortaya çıkarmıştır. Bunun üzerine gelişen mobil teknolojileri ve mesaj programları iletişimi anlık hale getirmiştir. Buradan sonra dijital dünyada artan görsellik emoticonlar yerine emojilerin kullanım olanağını sağlamıştır.  Günümüzde telefonların ve bazı büyük mesaj uygulamalarının kendilerine ait emoji klavyeleri vardır.  Emojiler iletilen mesajın nasıl bir duygu içerisinde iletildiğini göstermesi bağlamında hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Diğer taraftan bu küçük ikonlar uzun uzun cümleler kurmadan iletişim kurabilme olanağı sağlamıştır. 

Özellikle gençler arasında çok yaygın olan emoji ve emoticon kullanımı için ayrı bir gün bile ilan edilmiştir. 2014 yılından bu yana her yıl Dünya Emoji Günü olarak kutlanan 17 Temmuz küresel çapta kabul görmüştür. 17 Temmuz tarihi takvim emojisinin ‘‘17 July’’ ibaresini barındırması ile ilgilidir. Bugünde dünyanın dört bir yanından insanlar 17 Temmuz günü www.worldemojiawards.com sitesinden belirli kategorilerde yılın emojilerini seçmektedir. 

...

Sevgili Okur!

Yine senin için elimizden geldiğince renkli ve eğlenceli bir sayı çıkarmaya çalıştık . Dosya konumuzda bu çağ içinde duygusal iletişimimizi oldukça kolaylaştıran emojileri, bu arada emoji kelimesi için bir emoji yoktur, işledik. Diğer taraftan düşünceden oyuna, teknolojiden kültür sanata uzanan renkli yazı kuşağımızı da senin için özene bezene hazırladık.  Selam ve dua ile iyi okumalar. 

Dünya Emoji Günün Kutlu Olsun smiley

YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN