EDİTÖR

Coğrafyaları Şiirsizlik Parçalar

Coğrafyaları Şiirsizlik Parçalar
Şiir, düşüncenin en zarif halidir. Sevgiyi, heyecanı, öfkeyi aynı anda yansıtabilir. Sıkıştırılmış kapsüller gibidir, karton kapaklı kalın kitapların anlattığını birkaç mısrada anlatabilirler. Issız bir adaya düştüğünüzde dahi işe yarayabilir. Umudunuzu yitirmeye başladığınız anda Ahmed Arif’in;

Dayan iş ile.

Tırnak ile, diş ile,

Umut ile, sevda ile, düş ile

Dizelerini bağırmaya başlarsınız. Sesiniz ıssız adada yankılanırken ruhunuz mücadele azmi ile dolmaya başlar. Böyledir şiir… Şiirsiz kalınca bir insan, yenilmeye ve vazgeçmeye müsait hale gelir. Bu sebeple coğrafyalar şiirsizlikten parçalanır. Şiirsizlik merhametsizliğe benzer, çok yakınından çağlayarak akan bir ırmağa ulaşamayan susuz bir ağacın yalnızlığına benzer.

Yazmak ise çoğu kez kontrol edemediğiniz bir eylemdir. Duygu ve düşünceler kâğıta doğru yol alırken biz sadece ortamını hazırlarız. Her ay dergiye vaktinde yazı gönderme telaşesine giren yazarları tenzih ediyorum. Çünkü baktınız yolculuk gecikiyor tutar duygu ve düşüncenizi kâğıda doğru sürüklemeye başlarsınız. İşte o yolculukta kırılıp dökülmeler olur ve zamanlama hatası yazacaklarınızın bir kısmına mal olur. Bu durum dolu olmadığınız anlamına da gelebilir. Dolmak için de ne yapmanız gerektiğini söylememe gerek yok. Öykü yazarımız Sait Faik Abasıyanık bakın ne diyor;

"Söz vermiştim kendi kendime, yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin ölümü bekleyecektim. Hırs hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kâğıt kalem aldım oturdum. Ada'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım." 

Bu ayki konumuz edebiyat ve şiir. Bunların boş uğraşlar olmadığını, bilakis hayati bir öneme haiz olduğunu anlatmaya çalıştık. Dosyada Yedi İklim dergisi genel yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal ile söyleşi yaptık. Üstadımız; “Hayat Şiirsiz Olunca Kısırlaşır, Boşluk Oluşur” dediler. Ne de güzel dediler...

Kadromuzda bir değişikliğe gittik, uzun bir süredir gündem editörümüz olan Harun Katırcılar, görevini İbrahim Halil Yetim’e devretmiştir. İkisine de yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. Allah yardımcıları olsun..

Gün gelir, söz uçar, yazı kalır. Bu dergiyi içindeki notlarla birlikte 2017 yılının Ekim ayına not ettik. Şuursuzluk ve şiirsizlik ile mücadelemiz sürecek.

İyi okumalar. Selam ve dua ile…

YAZAR HAKKINDA
Selam Yağmur
Selam Yağmur
Lisans eğitimini 2016 yılında Hacettepe Üniversitesinde tamamladı. Edebiyat okumayı istedi ancak puanı fazla kaçırınca mahalle baskısına maruz kaldı. "Edebiyat karın doyurmaz" kabulünün kurbanı oldu. Direniyor..
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN