EDİTÖR

Dünya Kupası Da Geçer!

Dünya Kupası Da Geçer!
Bildiğiniz gibi Dünya Kupası da geldi ve geçti! Son yıllarda ülke ve dünya gündemimizin çok kalabalık olmasından dolayı hatırlatmam gerekiyor; biz bu gündemlerle boğuştuğumuz esnada bir dergi bir zamanlar okurları olan insanlardan genel yayın yönetmenleri ve editörler çıkartmaya başlamıştı. Bir dergi okurlarından kendi genel yayın yönetmenlerini ve editörlerini çıkartmaya başlamış ise bir dergiden fazlası olmuş demektir… Bu, dergi kendi içinde bir devinim, gelenek ve kültür oluşturmuş demektir. Genç İstikbal Dergisi’ni bir dergiden daha fazlasına ulaştıran bütün genel yayın yönetmenlerine ve editörlere şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

******

Dönelim Dünya Kupasına, bir Dünya Kupası daha geldi geçti. Geriye kalan kaybedenlerin hüznü ve kazananların sevinciydi. En çok ilgi toplayanda takımının %80’i Afrika kökenlilerden oluşan Fransa milli takımının Dünya Kupasını kazanması oldu. Tabi bu Afrikalıların Fransa’da ne işi var diye sorabilir ve bunun cevabını birçok şekilde verebilirsiniz. Örneğin, bu futbolcuların büyük büyük büyük babaları Fransız sömürgesi esnasında köle olarak getirilmiş olabilirler veya büyük babaları Fransa’ya sığınmacı olarak gelmişlerdir. İhtimaller uzar gider ama önemli olan bir husus var ki siyahiler Dünya Kupasını beyazlara kazandırdılar. 

“Siyahların işi beyazları eğlendirmektir.” Bir zamanların Amerika’sında bu cümle bir yaşam tarzına dönüşmüştü, siyahlar ve beyazlar her iki tarafta bunu kabullenmiş ve buna göre yaşamaktaydılar. Daha sonra bu durum değişti. Fransa’da ve birçok Batılı ülkede olduğu gibi artık Batılı milletler umutlarını göçmenlere bağlamış durumdalar, bir taraftan göçmenleri kapı dışarı etseler de, diğer taraftan sermaye niteliği görecek göçmenleri seve seve kabul etmektedirler. Bugün birçok batılı ülkede Afrika kökenli ailelerin çocukları devlet başkanlıklarından akademisyenliğe, şarkıcılıktan futbolculuğa kadar geniş bir alanda var olmaktadırlar. Batı, Afrika’dan köle yapmak için getirdiği insanların dinamizmiyle yaşadığı gerçeğini artık kavramakta ve onlara olan mecburiyetini hissetmektedir. Bugün Dünya Kupası örneği bir defa daha bize bunu açıkça göstermektedir.

Sonuç olarak bir Dünya Kupası daha geldi ve geçti, hepimizde farklı hisler ve düşünceler bıraktı ama unutmamak gerekir ki görünen sanal gerçekliğin arkasına bakmadan içinde bulunduğumuz dünyanın derinliğini, gerçek acısını ve sevincini anlayamayız. 

Bu ay siz değerleri okurlarımız için Dünya Kupasından Hz. Ömer’in adaletine, Fuat Sezgin’den Muhammed Ali’ye geniş ve ufuk açıcı bir içerik hazırlamaya gayret gösterdik. Beğenmenizi umuyoruz.

Selam ve dua ile; iyi okumalar…

YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN