ROPÖRTAJ

Gençlerle Söyleşi

Gençlerle Söyleşi
Bu ay, TEMS TV Youtube Kanalı kurucuları Talha Özyahni ve Muhammed Emin Karataşlıoğlu ile birlikteydik. Genç yaşlarına ve kısıtlı imkanlarına rağmen kurdukları Youtube kanalının başarı hikayesini konuştuk. İşte söyleşimizden satır başları;

Dergimizin okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Muhammed Emin Karataşlıoğlu; 2000 yılında İstanbul’da doğdum. Okul öncesinde hafızlık eğitimi aldıktan sonra bazı sebeplerden dolayı ilkokul yıllarımda Kütahya’ya gitmek zorunda kaldım. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a döndüm ve ortaokulu Büyükçekmece’de tamamladım. Şu anda İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu imam Hatip Lisesi üçüncü sınıf öğrencisiyim. Aslen Adanalı olup İstanbul Esenlerde ikamet ediyorum. 

Talha Özyahni; 2001 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve ortaokulu evimizin yakınlarında bulunan, Menderes ilk ve ortaokulunda tamamladım. Şu anda Şehit Erol Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Endüstriyel Otomasyon Teknik Mekatronik Bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim. Aslen Amasyalı olup, İstanbul Esenlerde ikamet ediyorum.

Sizi Youtube kanalı açmaya yönelten ne oldu?

Muhammed Emin:

- Talha’yla bu birlikteliğimizin öncesinde de samimi derecede arkadaştık. Geçmişte -ufak çaplıda olsa- sosyal medyada bir şeyler yapmaya çalıştık. Buradan yola çıkarak geçmişin bugüne merdiven olduğuna inanıyorum. İstanbul’da gezintiye çıktığımızda veya Esenlerde buluşup bir çay ocağının küçük taburelerine oturmuş, çaylarımızı yudumlarken ortak iş yapmanın hayalini kurardık.

Talha:

- Muhammed’in dediği gibi bizi bu işlerde buluşturan ilk etapta samimi dostluğumuz olmuştur.

Ortak iş yapmak istiyorduk; ancak yeni olmalı, farklı olmalı ve teknolojinin içinden olmalıydı.

Kanal kurma fikri Sefa Abiden geldi. “Benim teknolojiye ilgi duymam neden olmasın?” sorusunu sormama neden oldu ve anında kabul ettim. Doğal olarak videoların montaj yükü benim oldu.

Muhammed Emin:

-Küçüklüğümden beri yazmayı ve anlatmayı çok sevmişimdir. Kanal kurma fikrini Sefa Abi benimle de paylaştı. Ben de “Tarihle ilgili olsun anlatımlarını ve senaryosunu üstlenirim.” dedim. Tarihi vurgulamamdaki sebep ileride tarihçi olma isteğimden kaynaklanmıştı. Olacaksa bu olsun demiştim. Arkadaşlarım da kabul ettiler. Sonuç olarak kanal “Tarihin Ardında” adıyla kurulmuştu.

Talha:

- Dostluğumuz, ortak eğilimlerimiz ve Sefa Abi’nin de maddi ve manevi desteğiyle kanalımızı kurduk.

Yaptığınız çalışmaların içeriğinden ve hedef kitlesinden biraz bahsedebilir misiniz? 

Muhammed Emin:

-İlk videomuzda Youtube kanallarının genelinin çok uzağında bir konseptle izleyicilerin karşısına çıktık. Süleymaniye Camii’ni yirmi iki müessesesi ile anlattık. Devamında İstanbul’un çeşmelerini ve “özel günleri” işledik.  Son olarak şehir dışı gezileri yapıp videolar çektik ve bu dönemi değişimden önceki dönemin “zirve noktası” olarak nitelendirsek yerinde bir tabir olur diye düşünüyorum.

Talha:

- Daha kanalımızda bir değişim söz konusu oldu. Değişim nedenlerini “Kim bunlar? Tems Tv Özel” videosunda uzun uzadıya anlattık. Bir isim değişikliğine gittik. Geçmiş dönemde sadece “tarih sevenlere” hitap edebiliyor, farklı konuları işleyemiyorduk ve bu bizim için büyük kısıtlar ortaya çıkarıyordu. Yeni dönemde ise gündeme dair farklı konuları işleyebiliyoruz. Bunun yanında Youtube’de popüler olan sosyal deney, vlog ve challenge gibi konseptleri de yapıyoruz.

Muhammed Emin:

-İsim değişikliğinin ardından tarihle ilgili konseptimizi kendi yaş gurubumuza hitap eder hale getirmeye çalışıyoruz. 

Yaptığınız bu çalışmaların ekipman maliyetini nasıl karşıladınız, sponsorlar aracılığıyla mı? Yoksa kendi birikimlerinizle mi? 

Talha:

-İlk günden bu yana ekipman eksiği çoğu zaman bizi isteksizliğe doğru sürükledi, çünkü ekipman bu işte her şeydir. Şu an kullandığımız ekipmanların hepsini kendimiz aldık. Biz üç kişiyiz. Hepimiz elimizden geldiğince katkıda bulunduk. Sefa Abi birikmiş parasından verdi. Biz okul harçlığımızdan ve yazın çalışıp biriktirdiğimiz paralardan eksikleri tamamlamaya çalıştık. Allah’a hamdolsun bizim yetişemediğimiz yerlerde yakın çevremizden birilerini, Allah (cc) vesile kıldı.

Muhammed Emin:

-Şehir dışına çıkışımızda ve maliyeti yüksek olan birkaç videomuzda yine yakın çevremiz yardımcı oldu.

Bunun yanında ekipman konusunu kendi aramızda hallettik.

Çekimler esnasında, mesela sosyal deney videolarınızın çekimleri esnasında, olumsuz davranışlara maruz kaldınız mı veya anlık kızgınlık tepkileri aldınız mı? Aldıysanız, bunun bir çekim olduğunu söyledikten sonra insanların genel anlamda tutumları ne oldu? 

Talha:

-Sosyal deney konseptimizin kanalımıza renk kattığını düşünüyorum. Tabii hemen ifade edeyim, konseptlerimiz arasında çekimi en zor olan video “Sosyal deney.” çünkü direkt insanlarla muhatapsınız. Her an darbe alabilirsiniz. Tabi; bu zamana kadar almadık. İnşallah almayız. En kötü tepki “Git başımdan bak!” oldu. Videonun sonunda özür dileyip izin verenlerin videolarını kullandık. Vermeyenlerinkini sildik.

Anlık olarak kızan kişilerde oldu. “Tamam sildim.” dediğim halde kamerayı alıp kontrol etmek isteyen tekrar tekrar “Sildin mi?” sorusunu soran da oldu. Ancak videonun sonunda “Kameraya el sallayın!” dediğimizde genel anlamda insanlar hoş gürü ile karşıladılar.

Muhammed Emin:

-Sosyal Deney her anlamda güzel. Ancak biz güldürmenin yanında biraz da düşündürmek istiyoruz. Bu şekilde olursa faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bunun için gayret ediyoruz.

Sosyal deney çekimlerine giderken içimde bir tedirginlik oluyor. İnsanlarla direkt olarak muhatap olmak kolay değil.

Kurduğunuz kanal ve çekimler kendi çerçevesinde bir başarı hikayesi gibi görünüyor. Lise yıllarınızda küçükte olsa bir başarı hikayesine sahip olduğunuz için nasıl hissediyorsunuz? 

Talha:

-Küçükken evdeki televizyonu sökmüştüm. Tabii yapamadım ve bozuldu. Teknolojiye ilgi duymam daha o yıllarda başlamıştı.

Örnek olması açısından bunu anlatmak istedim. İlk günden bugüne, bilmediğim birçok şeyi öğrendim.

Dünle bugün arasında dağlar kadar fark var. Dün bilmiyordum fakat bugün biliyorum. Tabii ki şu an yolun başındayız. Bu çalışmalarımız ilerleyen zamanlarda toplum tarafından çok rağbet görmese bile adım atmakla başardığımızı düşünüyorum. Bu çok gurur verici. Ailemin ve arkadaşlarımın, yanımda olması benim için ayrı bir mutluluk sebebi. Yaptığımız bu iş “her zaman güzel bir hikâye olarak aklımın bir köşesinde kalacak.” çocuklarıma da anlatmayı düşünüyorum. Şu saatten sonra bir adım ileriye taşındığımızı hissediyorum.

Muhammed Emin:

-Sorunun cevabından önce Rabbime şükretmek istiyorum.

Kanalı kurduğumuzda başarı yakalayıp yakalayamayacağımızı bilmiyorduk. Hatta yolun başında ayrıldık. Tekrar birleştik ve tekrar ayrıldık. Şimdi birlikte yol alıyoruz. En büyük başarının bir arada kalabilmek olduğuna inanıyorum. Biz bunu başardık. Bir abim “Videonun güzel olmasından daha önemlisi, sizin keyif alıp alamıyor olmanız” demişti. Biz aldığımızda karşı tarafa yansıtmış olacağız. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Böyle keyifli bir işin içinde olduğum için mutluyum. Bu hikâye günün birinde noktalansa da aklımın bir köşesinde güzel bir anı olarak kalacak. Aileme ve arkadaşlarıma, her zaman yanımda oldukları için teşekkür ediyorum. Bu yaşımda böyle güzel bir işle meşgulüm. Bu gurur verici. Bu zamanlarda bu satırları yazıyor olabilmek mükemmelin ötesinde. Öyle hissediyorum ki biz bu işi başardık.

 

YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN