GELİŞİM

Gençlik Bir Defa Yaşanır O’da Allah İçin Yaşanır

Gençlik Bir Defa Yaşanır O’da Allah İçin Yaşanır
De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah içindir."(Enam suresi:162)

Zannedenler gençliği anlayamazlar, ancak bilenler, bilmeye çalışanlar, gençliği ve nesli düşünenler anlarlar.

Resûlullah (s.a.v.) Hira Nur dağında insanlığı düşünüyordu. Gençliği, nesli, diri diri gömülen kız çocuklarını düşünüyordu. Haksızlıkları düşünüyordu. Rabbimiz insanlığı, gençliği ve nesli düşünen, onlara çözüm arayan Peygamber (s.a.v.) efendimizi insanlığın önderi yapmıştır. Rabbimiz bize ve neslimize, en güzel örnek olarak Efendimizi (s.a.v.) armağan etmiştir.

En güzel örneğimiz Efendimizdir (s.a.v.). Bir insan düşünün ki; kim olursa olsun, Resûlullah (s.a.v.) herhangi bir konuda veya konumda onun en güzel örneği…

Sahabe efendilerimiz genç yaşlarında Efendimize (s.a.v.) teslim oldular. Gençliklerini bizlere örnek olacak şekilde Allah için geçirdiler. Onların ideali ve davası sadece insanlara yardım etmek değildi, yani sadece anlık tedavi değildi. Onların davası Allah için yaşamayı tanzim etmekti. Bizler yıllardır balık yemesini değil balık tutmasını öğrenelim, öğretelim diyorduk ya... İşte onlar günü kurtarmaya çalışmadılar, ömrü ve nesli kurtarmaya çalıştılar ve sonucunda ise hakikaten örnek, altın bir nesil ortaya çıkardılar.

Peygamberimizin (s.a.v.) bize en büyük emaneti Kur’an ve sünnettir. O bize Kur’an ve sünneti yaşayan bir nesil emanet etmiştir.

Hz. Ali'den (r.a.) Musab bin Umeyr'e (r.a.)... Tüm sahabeler ile bize bir nesil nasıl inşa edilir, bunun uygulamalarını ve temel esaslarını ortaya koymuştur. Bizler önümüze ne koyarsak onun için yaşayacak, hayatımızı ona göre şekillendireceğiz. İşte tam burada Resûlullah (s.a.v.) gençliğin önüne Allah için yaşamayı koymuştur. Allah için yaşamayı öğretmiştir. Sınırsızca yaşamayı değil, Allah'ın sınırları dahilinde yaşamayı öğretmiştir.

Öyleyse üzerimize oynanan her türlü oyuna rağmen, model bir gençlik nasıl olacağız ve Allah için yaşayacak nesilleri nasıl inşa edeceğiz? Bu meselenin üzerine düşünüp çözüm üretmemiz gerekiyor. Bununla beraber, vahyi öğrenmeden ve yaşamadan kardeşlerimize aktaramayız.

Kuran'ı ve Sünneti kardeşlerimize öğretmenin çabasıyla hayatımızı devam ettirmeliyiz.

Allah için yaşamayı isteyenler için:

Öyle bir genç olalım ki bizi öldürmeye gelen bizde dirilsin.

Genç olarak ideallerimiz ve inançlarımız uğrunda fedakarlık yapabilelim.

Kim var denildiğinde sağımıza solumuza bakmadan biz varız diyen bir 

gençlik olalım.

Önce ahlak ve maneviyat diyen bir gençlik olalım.

Bulunduğu beldenin delisinden de, velisinden de sorumlu bir gençlik olalım.

ÖNCEKİ YAZI DRACULA: BAŞLANGIÇ
YAZAR HAKKINDA
Mehmet Parlak
Mehmet Parlak
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN