FİKRİYAT

Kalan Zaman Bizimdir Yeniden Başlayalım

Kalan Zaman Bizimdir Yeniden Başlayalım
Kompozisyonun tamamını görebilmek için büyücünün büyüyü nasıl yaptığını görmeliyiz. Hazıra konmaya hevesli olmamız bizi her şeyden (Buradaki genelleme kesinlikle mübalağa değildir.) geri bırakıyor. İçimizde rahat bir koltuğa yerleşen kişiliğimiz, hiç o koltuktan kalkmak istemezken, büyüdüğünün farkına varmadığı her dakika boynuna doladığı fular boğulmasına neden oluyor. Yaratmak ya da üretmek neden bu kadar zor geliyor?

Biz daha 2 satır yazmak için kalemle cebelleşirken eskiler nasıl yüzlerce kitabı bir hayata sıkıştırabilmişler? Eskiler iz sürerdi, izlerin üzerinden tekrar geçerek yolu belli ederlerdi. Bizler izi kaybedenleriz. Nereden geldiği meçhul olan toz bulutlarının etkisinde kalmış varlıklarız. İze rastladığımızda dahi daha kaliteli izler bırakacağımıza kendimizi inandıranlarız. Bu felaket durum, elimizde tuttuğumuz yaratmak ve üretmek tutkusunu maalesef yendi.

İzleri takip eden Mimar Sinan'a dahi bir başka gözle yakmaya başladık. Günümüzde Sinan hakkında söylenmek istenen ilk hikâye onun bir kadına karşı duyduğu ilgiye dönüşmüşken, yarattıkları ve ürettikleri eserler güzel birleştirilmiş taş bloklar sanıldı. İçinde yanan ateşin tecellisi olarak oluşan Sinanın izleri bir anda yerini romantik yollara bıraktı. Ama Sinan'ın izlerindeki yaratmayı ve üretmeyi tahayyül edemedik.

Hata yaptığımızı çok geç anlayacağız. Yaşamanın nasıl bir yol olduğunu, dikenli taraflarını, çamurlu taraflarını ve bu yoldan gidenlerin izlerinden yararlanarak nasıl zorluklardan kurtulacağımızı kavramamız zaman alacak. Çünkü hazıra konmaya çalışmak, üretmemek, düşünmemek bizi rahatlatırken, bu rahatlığın rehavetinden kurtulduğumuzda, ne kadar da hayata geciktiğimizi kavrayacağız.

Kalan zaman bizimdir. Yeniden başlayalım.

ÖNCEKİ YAZI 200. KEZ
YAZAR HAKKINDA
Abdüsselam Öndin
Abdüsselam Öndin
30 mart 1996 yılında, darbeden 1 ay 2 gün sonra İstanbul fatihte dünyaya geldi. Okuduğu lisenin yanındaki yurtta kaldı. Resme ve karikatüre merakı onun Gelişim Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü bitirmesine vesile oldu. İnternet üzerinden yayın yapan bir karikatür dergisinde 2014’ten beri çizer olarak faaliyet göstermekte.
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN