GELİŞİM

Namazı İkame Etmek Demek

Namazı İkame Etmek Demek
Bizleri yoktan var eyleyen, yarattığı varlıklar içerisinde bize ruh verip bizi canlı eyleyen, yarattığı canlılar içerisinde bize akıl verip bizi insan eyleyen, yarattığı insanlar içerisinde bize iman nimetini verip bizi Müslüman eyleyen, o Müslümanlar içerisinde bize namazı ve cihadı sevdirip, bizi namazla dirilenlerden eyleyen Rabbimize hamdolsun. Kıyamete kadar gelecek bütün insanlığa rehber olarak gönderilen liderimiz, önderimiz, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) salat ve selam olsun.

Günün beş vaktinde kıldığımız namazlarımızı, günün diğer vakitlerinde ikame derdinde değilsek gençliğimiz heder oluyor demektir. Yalnız Allah’a kulluk eden gençler olarak; farzlarını, vaciplerini, sünnetlerini ve edeplerini yerine getirerek kıldığımız namazlarımızdaki manayı günlük hayatımızda yaşıyoruz. Şehrin en merkezi camilerinde, okul mescidlerinde ve evlerimizde kıldığımız namazlarımız bizi hayata hazırlamalıdır. Allah’a ve ahiret gününe iman eden gençler olarak, günde beş vakit kıldığımız namazlarımızı günlük, haftalık ve aylık çalışmalarımızla evimizde, mahallemizde ve kantin buluşmalarımızda bütün imkânımızla “ikame” etme gayretinde değilsek acınacak bir durumdayız demektir.

“Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, Onlar kıldıkları namazdan gafildirler. Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.”( Mâun Suresi 4,5,6)

Namazı ikame etmek demek; Sağımıza ve solumuza selam vererek sona erdirdiğimiz namazdan sonra da selamlaşmanın önemini bilerek, selamı yaymaktır. Bütün insanlık âleminin karındaş olduğunu unutmamaktır. Müslümanların kardeş olduğunu yaşayarak göstermektir. Kardeşliğe zarar veren hastalıklardan korunmaktır. Kutuplaştırıcı yayınlardan, faydasız görsellerden uzak durmaktır. Haber bültenlerinin, yazılı medyanın ve sosyal medyanın kültürümüze ait olmayan ahlaksız yayınlarından uzak durmaktır. Seccademizi topladıktan sonraki vakitlerde de gıybet bataklığına yaklaşmamaktır. Yeryüzünde böbürlenmeden, sevgi dolu yürümektir. İyiliği yaymada ve kötülüğe giden yollara engel olmada sebat etmektir.

Namazı ikame etmek demek; “Bana göre doğru” ifadesinin cazibesine kapılmadan hak ve adalet merkezli yaşamaktır. Cevapsız aramalara ilk fırsatta geri dönmek, söz verdiğimiz randevuya da riayet etmektir. Bilumum sosyal medya kanallarında ve durumlarında “dürüm” fotoğrafı paylaşmak değil; dürümü kardeşinle paylaşmaktır. Okul servisinde ve teneffüs aralarında bile iyilik ve güzelliği için mücahede etmektir. Okul mescidlerinde, kantin ve kampüs buluşmalarında geleceğe umutla bakabilmektir

Namazı ikame etmek demek; Hayatımızın tamamında merhametli olmaktır. Dünyayı imar etmek sorumluluğunu ifa ederken toprağın altındaki canlıları ürkütmemektir. Rüzgârın ritmini, yağmurun dokunuşunu, toprağın kokusunu hissetmektir. Zerre miktarı bir iyiliğin bile bir karşılığının olacağını bilmek ve karşılığı Allah’tan beklemektir. Zerre miktarı da olsa, kötülüğün sonunun hüsran olduğu bilinciyle hareket etmektir. Kuşlara su vermek, bir simidi paylaşmak,  kedileri incitmemektir ve vicdanlı olmaktır.

Namazı ikame etmek demek; Ölçüde ve tartıda hile yapmayıp hiç kimseyi aldatmamaktır. Yaşamımızın her alanında emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmaktır. Hastanede endişeyle bekleyen ve hiç tanımadığımız bir kardeşimize “sizin için yapabileceğim bir şeyler var mı?” demektir. Toplu ulaşım vasıtalarında (yaşımıza hürmeten) ücretsiz olan koltukları, gereksiz yere işgal etmemektir. Yol kenarında beklerken, bize el kaldırmaya bile çekinen kardeşimizi aracımızın ön koltuğuna almaktır. Direksiyonun hemen sol alt kısmında bulunan sinyal kolunu, amacına uygun olarak, zamanında kullanmaktır.

Namazı ikame etmek demek; Yüz yıl önce olmadığımız, yüz yıl sonra da olmayacağımız bu dünyada, son nefesimize kadar iyilik ve güzellik peşinde koşturmaktır. Namazı ikame etmek demek, burada sayamadığımız nice güzellikleri yaşamak ve yaşatmaktır. Ve Âlemlerin Rabbi olan Allah’a dua dua yalvarmaktır. “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru.” (Bakara Suresi 201)

Ne mutlu namazlarını hakkıyla ikame eden gençlere… Allah’a emanet olunuz.

YAZAR HAKKINDA
Oğuzhan Kara
Oğuzhan Kara
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN