BİLİM TEKNOLOJİ

Niçin Bilimsel Düşünce?

Niçin Bilimsel Düşünce?
Modern çağın en önemli ihtiyaçlarından birisi bilim üretmektir. Çünkü bilim üreten toplumlar askeri, ekonomik ve sosyal olarak ilerleme sağlarlar. Bu da onların refah düzeylerinin artmasını sağlar. Bir ülke için gelişmişliğin ölçüsü otomobil, uçak, cep telefonu, bilgisayar ve internet gibi teknolojileri kullanmak değil bunları üretmektir. Özellikle son yirmi yılda müthiş bir hızla ilerleme kaydeden iletişim teknolojisi günlük hayatı değiştiren unsurların başında gelir. Hayat artık eskisine nazaran daha hızlı ve canlıdır. Elbette bu teknolojileri kullanmak hayatın akışını yakalama anlamında önemlidir. Ancak daha da önemlisi bu teknolojileri üretebilmektir. Bunları üretemeyip sadece dışarıdan satın alarak kullanırsanız başka ülkelerin pazarı olursunuz yani insanınızın alın terini ve ülkenizin milli kaynaklarını dışarıya akıtırsınız. Özellikle askeri anlamda ve enerjide dışarıya bağımlı olmak gelecekte çok önemli güvenlik sorunlarına yol açabilir. Bunun için bilgi yani bilim üretmeliyiz. Bilgi günümüzde eskinin aksine katma değer taşıyan, yani para eden bir değer haline geldi. Tarımda, eğitimde, iletişimde, askeri alanda ve ekonomide yapılan bilimsel çalışmalar geleceğe yapılan en iyi yatırımdır. Çünkü yaşadığımız çağ öyle hızlandı ki yerinizde saymanız bile sizi geride bırakacaktır. Bu açıdan her alanda bilimsel düşünceye ihtiyacımız vardır.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda yakın bir zamanda birçok mesleğin geçersiz hâle gelirken, yeni birçok mesleğin de hayatımıza gireceğini söylüyorlar. Bu nedenle bir genç için önemli olan geleceğe bu açıdan hazır olabilmektir. Bunun için aslında hayatımızın her anında iç içe yaşadığımız bilim ve teknolojiye hâkim olmalıyız. Bilim ve teknoloji üretebilmek için de hayatın her anında bilimsel düşünceye sahip olunmalıdır.

Çevremizde gördüğümüz doğa olayları, vücut yapımız, yiyecekler, yaşadığımız evren, galaksimiz, kara delikler gibi konular makro düzeyde; atom altı parçacıklar ve kuantum fiziği, süper iletkenlik gibi konular da mikro düzeyde hayatımıza etki ederler. Beslenme sisteminden hastalıkların tedavisine, çevreyle iletişim kurulmasından eğitime kadar hayatın her anında bizleri bu şekilde etkileyen bilim ve teknolojiyi tanımak, anlamak ve üretmek hayata daha farklı bakmamızı sağlar. Çünkü bilimsel düşünceyle örneğin; mevsimlerin oluşumunu, cep telefonlarının zararlı etkilerini, ortaya çıkan bazı hastalıkları ve yeni meslekleri anlayabiliriz. Bu açıdan bakıldığında çocuklarımızın eğitimlerinde de bilimsel düşünce ön plana çıkacaktır. Artık eğitim sınavdan sonra unutulan bilgileri ezberleme ve tekrarlama değil bilimsel düşünce, uygulama ve üretim şeklinde olacaktır. Tüm bu gelişmelere ayak uydurabilmek, sadece bilimsel düşünce ile mümkündür.

Yeni kitabımız ‘’ Sayısal Başarıda Çare Sensin’’ çıktı. Fizik ve matematikte başarının yollarının anlatıldığı kitapta yirmi yıllık tecrübelerimizi değerli okurlarımızla paylaştık. Kitabı çevrimiçi satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Keyifli okumalar.

ÖNCEKİ YAZI OKUMAKTAN SOĞUMAK
YAZAR HAKKINDA
Hasan Kaya
Hasan Kaya
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN