GELİŞİM

Pazar Olsun Efendim. Pazar Olsun….

Pazar Olsun Efendim. Pazar Olsun….
“Domateees! domateees! domateees!” diye bağırıyorum seçim otobüsünün üzerinden. Sebze satmıyorum yok… Milletvekili adayıyım. Şener Şen in “Züğürt Ağa”sını taklit ederek başlıyorum konuşmaya. Dikkatler toplanıyor tabi ki kalabalıkta. “Birileri Sizi buradan göç ettiriyor” diyorum “İstanbul” diyorum “sizi yutmasın…” Sonra anlatıyorum uzun uzun... “Kavimler Göçü de Haçlı Seferleri de devam ediyor” diyorum. Anadolu boşaltılıyor, nasıl şimdi Suriye’den akın akın göç edenler varsa. “Uzun yıllar uygulanan bilinçli politik acılar yüzünden Anadolu’dan İstanbul’a akın akın göç edenler coğrafyasında yaşıyoruz” diyorum. Öylesine bakıyorlar… İyi bakmak lazım…

İniyorum otobüsten pazarcı esnafını dolaşıyorum. Pazar olsun efendim hayırlı işler. Pazar olsun efendim bereketli kazançlar… “Pazar olsun, pazar olsun” diye dolaşıyorum. Dokuz yaşında oğlum soruyor “pazar olsun ne demek?”

Pazar olsun demek oğlum… Eeee… Dedemle küçükken süt satmaya giderdik köylü pazarına öyle derdi millet dedeme, sonra babamın da bi esnafın dükkânına girdiğinde “pazar olsun” dediğini duydum ondan diyorum ama ne demek pazar olsun diye sormadım… Pazar olsun…

Oğlum bak bu şöyle bir duadır… Bu Pazar sana ait olsun, pazarını elinden almasınlar, bu pazarda hakkın kuralları işlesin, kazancın helal olsun şeklinde bir dua… Pazar olsun demek “düşmanın silahıyla silahlanmak” demek. Oğlumun yaşı küçük o yüzden buradan anlatıyorum oda yıllar sonra okuyup anlasın diye…

Kapitalizm bir dindir, “Protestanlık” ve “Ilımlı İslam” onun mezheplerindendir. Bu dinin mabedi lokalde AVM,  genelde Pazar’dır, Pazar tabiri alışveriş yapılan her yeri kapsar…

Peygamber Efendimiz Medine’ye hicretinden hemen sonra Pazar kurdurtmuştur. Çünkü Pazarda kimin kuralı işlerse o topraklarda o din hâkimdir.

Kapitalizmin körüklediği bütün savaşlar pazarı kaybetmeme mücadelesidir aslında.

Roma İmparatoru tarihe çakı ucuyla kazınan şu sözüyle konuyu özetlemiştir. “Roma tüccarların girmediği topraklara Romanın askerleri girer…”

Pazarı ele geçirme, kârı ele geçirmek demek değildir. Pazarı ele geçirmek kendi kuralını uygulatmak demektir.

Pazar adaletli bir düzenin elindeyse hâksız kazanç elde edemezsin. Kendi kuralını koyma yetkisi adil bir düzen kurucunun emrindeyse, pazarda köle alıp satamazsın, pazarda kadın ticareti yapamazsın, pazarda çalıntı mal satamazsın, pazarda para satamazsın tefecilik yapamazsın, başkasına ait olanı satamazsın, fırsatçılık yapamazsın, karaborsacılık yapamazsın, aşırı faydalanmacılık yapamazsın ve tekraren yazıyorum. “Pazarda para satamazsın…”

Şimdi dünyanın kocaman bi Pazar olduğunu bilmek lazım, görmek lazım…

Avrupa Birliğinin bir önceki adı “Ortak Pazar”dır. Erbakan Hocamızın, Türkiye’nin ortak pazara kabulüne ilişkin yorumunu haykırıyor tarih… “Siz ortak oldunuz, biz Pazar…”

D-8 kapitalizmin Pazar hâkimiyetine en büyük darbedir ve D8 in uygulanması pazarda kuralları değiştirecektir.

Kapitalist hayat felsefesin, “insan insanı kurdudur” diyerek çıktı yolda. Karşılarına “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” ile dikilmektir, D-8

Batı hayat felsefesi ve dolarıyla şimdi Pazar hâkimidir. Bu hâkimiyeti, haksız kazancıyla, sömürü malıyla, köleleştirdiği iş gücüyle, çaldığı yeraltı kaynaklarıyla ele geçirmiştir.

Amerika’nın keşfinde kiliseden ve saraydan başka herkesin yoksul olduğu Avrupa’dan, Sarı Adam gemilerle geldiğinde, geriye gemilerinde çil çil sarı altınla dönmüş. Pazarının temeline bu çalıntı mallar yatırırken yetinmemiş, Afrika’nın Siyah Adamlarını köle yapıp getirmiş, gün yüzü görmemiş siyah madenlerini götürmüştür. Saniye devrimiyle pazarı ele geçirmiştir. Güney Amerika’nın Ormanlarını yok ederek, toprakları şeker pancarı, kahve, kakao bahçesine dönüştürmüş, ucuz köle işgücüyle pazarı elinde tutmuştur. Sonra dünyanın kanını emercesine petrolünü sömürmüş… Köleliğin resmiyette kalktığı bu yıllarda kapitalizm, halen üç milyar insanı günlüğü iki doların altında çalıştırmakla köleliği her renge yaymıştır.

Şimdi ve eskiden kapitalizmin pazarında ne varsa altında kan ve zülüm vardır.

Kapitalizmin mabedi pazardır ve pazarda şeytanın düzenini kurmuştur. Pazara yeniden adaletli bir düzen hâkim kılınmalıdır. O sebeple pazarına çomak sokulmalıdır kapitalizmin. 

D-8 üretimin ve pazarın tekrar adaletli olmasının adıdır. Ve kapitalizmin korkulu rüyası…

Şimdi anladım bende… Pazar olsun efendim… Hayırlı pazarlar efendim…

YAZAR HAKKINDA
Veysel İlhan
Veysel İlhan
Genç İstikbal Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN