GÜNDEM

Romanya'dan Esen Rüzgar: Gheorghe Hagı

Romanya'dan Esen Rüzgar: Gheorghe Hagı
5 Şubat 1965 yılında Romanya'nın Köstence şehrinde doğdu. Sokaklardan, taş sahalardan sonra futbola ilk defa Farul Köstence takımında başladı. 82-83 yıllarında ilk defa Romanya birinci liginde forma giydi. O sezonun yazında Bükreş ekiplerinden Sportul Studentesc’e transfer oldu. 1985 yılında Romanya’nın en iyi futbolcusu seçildi. 1986 yılından itibaren Steau Bükreş forması ile ter dökmeye başladı. Bükreş'te üç lig şampiyonluğunun yanı sıra Avrupa Süper Kupa sevincini de yaşadı.

1990 Dünya kupası onun hayatı için önemli dönüm noktalarından birisiydi. O sene sergilediği futbol dünyanın her yerinden takdirle alıyordu. Bu yüksek performansından sonra henüz 25 yaşında dünyanın en büyük kulüplerinden Real Madrid'e transfer oldu. İki sezon forma giydiği Real Madrid'e toplam 64 maça çıktı. İtalya'da Bresica'ya transfer oldu. Yine bir dünya kupasının ardından bu kez yine dünyanın en büyük kulüplerinden Barcelona'ya transfer oldu ve iki sezon forma giydi.

1996 yılında bir Avrupa Şampiyonası sonrası  büyük başarılar elde edeceği Galatasaray'a transfer oldu. Golleriyle Galatasaray'da etkisini kısa süre içinde gösterdi. Metin Oktay, Turgay Şeren, Fatih Terim gibi kült oyuncuların ölesiye özlemini çeken taraftar, Gheorghe Hagi'yi bağrına bastı. Çok geçmeden Ali Sami Yen'in yanı sıra dört bir yandaki stadyumlar 'I Love You Hagi' sloganıyla yankılanmaya başladı. 4 Lig Şampiyonluğu, UEFA Kupası ve Süper Kupa'nın kazanılmasında büyük rol oynadı.

2001-2002 sezonunun ardından profesyonel futbolculuk yaşamını noktaladı. 24 Nisan 2001 tarihinde ise Bükreş’te jübile maçında Dünya Karması'na karşı son kez Romanya Milli Takımı formasını giydi. Futbola veda ettikten sonra Romanya Milli Takımı'nın başına geçti. 5 Eylül 2001 tarihinde 2002 Dünya Kupası grup eleme maçında ilk kez Romanya Milli Takımı teknik direktörü olarak takımın başında sahaya çıktı. İlk teknik direktörlük deneyiminde istediği başarıyı yakalayamadı.

2003 yılında Bursaspor' a teknik direktör olarak gitti, 12. Haftada istifa etti. Aynı sezon sonunda Fatih Terim'in Galatasaray ile ayrıldığında sonra özlemini çektiği Galatasaray takımının başına getirildi. 2004 Poli, 2007 Bükreş hocalığının ardından ikinci kez Galatasaray'ın başına getirildi. Maya tutmadı tekrar ayrıldı.

2009 yılında FC Viitorul Constanța futbol takımı Romanya futbolunun efsane ismi Gheorghe Hagi tarafından kuruldu. Kuruculuğunu ve teknik direktörlüğün yapan Hagi, antrenör olarak ilk şampiyonluğunu 2017 yılında yaşadı. Gheorghe Hagi'nin takımı Viitorul Constanta, Romanya Ligi'nde şampiyonluğa ulaştı

ÖNCEKİ YAZI TILSIMI BOZMAYIN!
YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN