GÜNDEM

Sabah Namazı Kaçırtan Oruç Olur Mu?

Sabah Namazı Kaçırtan Oruç Olur Mu?
Oruç tutmak, toplumumuzda namaz kılmaktan daha çok önemsenen bir ibadet. Bu yüzden bazılarımız namazsız olmaktan çekinmeyiz de genelde oruçsuz olmaktan çekinir ve utanırız. Çünkü , bir insanın senin namaz kılmadığını bilebilmesi için aralıksız 4-5 saat aynı yerde vakit geçirmeniz gerekiyor. Oysa oruçta, bir su içimi, çay-kahve içimi seni ele verebiliyor! Ne saçmalıyorum ben, tabiki ibadetlerimizi başkalarına yaranmak için ya da onların karşısında utanmamak için değil ALLAH için yapmalıyız. Fakat toplumun çoğu oruç tuttuğu, azı namaz kıldığı için de toplumun çoğuna uyma davranışlarımızdan dolayı oruçsuz olmaktan daha çok çekinildiği bir gerçek. Yakın çevrendeki arkadaşlarının, dostlarının hemen hemen hepsinin namaz kılan insanlar olduğunu bir düşün. Birlikte vakit geçirirken “haydi namaz kılalım vakit geçecek” deseler ve sen namaz kılmayan biriysen “ben gelmeyim, siz kılın gelin” diyebilir misin? (Kusura bakma bu yazım namazı ihmal eden insanlara. Sen zaten kılıyorsan sözüm yok) 5 kişilik bir arkadaş grubuyla bir yere gittiğimizde 2 kişi namaz kılalım diye kalktık, bizim arkadaş oralı olmadı diğerleri ile kaldı. Fakat birkaç gün sonra 5 kişilik başka bir grupla namaz kılalım diye dördümüz kalktığımızda, daha önce oralı olmayan arkadaş bizimle beraber namaza geldi ve namaz kıldı. Bu, tamamen kötü bir şey değil aslında. Çünkü insan fıtratı çoğunluğa meyletmek üzerine yaratılmıştır. Bu yüzden Rabbimiz En’am 116’da” yeryüzündekilerin çoğunluğuna uymayın, sizi yolumdan saptırırlar” buyurur. Tabi burada, kötü şeyleri yapıyorlarsa uymayın anlamı var. İyi şey yapıyorlarsa uy ne olacak, yeter ki amacın sadece insanları memnun etmek olmasın, çoğunluk vesilesiyle de olsa Rabbini razı etmek olsun. Sakın şeytan sana “sen arkadaşlarına ayıp olmasın diye yapacaksın” diye sağdan yaklaşarak seni vazgeçirtmesin. “Normalde yapmıyorum bari arkadaşlarımın kılmasını kendime vesile yapayım” deyip yap o ibadeti. Namaz kılmamak çok kötü, daha da kötüsü ise namaz kılmamaktan utanmak.

Düşün ki sen namaz kılmadığın için bazı ortamlarda namaz kılanlar çoğunlukta olamıyor ve orada sanki namaz kılmamak normal bir şeymiş gibi düşünülerek bazı insanlar da namaz kılmıyorlar. Kendi vebalinin dışında başkalarının vebaline de vesile olmak gerçekten çok üzücü bir durum. Gel bu Ramazan namaza başlayalım, başlangıcımız da sabah namazı olsun. Çünkü Peygamberin ifadesiyle “sabah namazı şahitlidir”. Yani melekler ona şahitilik ederler ve “sabah namazını kılanlar Allah’ın koruması altındadır.”

Farz olan Ramazan orucunu tutmak için sahura kalktığında, ezanı bekleyip sabah namazını da kılmayı ihmal etme. Tabi böyle bir derdin var ise sahurunu mutlaka ezana yakın bitecek şekilde ayarla ki, şeytan seni sahurdan sonra uykuyla aldatmasın.

YAZAR HAKKINDA
Hasan Uzun
Hasan Uzun
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN