GÜNDEM

Şehidi Şehit Yapan Mana

Şehidi Şehit Yapan Mana
Rahman ve rahim olan, Dünya ve Ahiret huzurunun çaresi İslam’ı gönderen Allah’a hamdolsun. Kıyamete kadar gelecek olan bütün insanlığa rehber olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) salât ve selam olsun. Malıyla, canıyla Allah yolunda mücahede eden, bu uğurda şehit olan, gazi olan geçmişlerimize selam olsun.

“Ey iman edenler! Sizi elem dolu bir azaptan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi size? Allah’a ve peygamberine inanır, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihat edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır. (Bunu yapınız ki) Allah, günahlarınızı bağışlasın, sizi içinden ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koysun. İşte bu büyük başarıdır.” (Saff Suresi 10,11,12)

Asıl başarının “Allah’ın razı olduğu bir kul olmak” olduğunu biliyoruz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Allah Teâlâ'dan bütün kalbiyle şehitlik dileyen bir kimse, yatağında ölse bile, Allah onu şehitlik mertebesine ulaştırır." Şehadete sevdalıyız biz. Ve başarmak isteyen İmanlı gençler olarak, şahadet ayında “Şehidi Şehit Yapan Mana”yı hatırlıyoruz:

Şehidi şehit yapan mana; Allah’a ve Resulüne tereddüt etmeden itaat etmektir. “Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır.”(Nisâ Suresi 69)

Şehidi şehit yapan mana; Peygamber Efendimizin (s.a.v.) “İşin başı İslam, direği namaz ve zirvesi cihattır.” İkazı üzere yaşamak demektir.

Şehidi şehit yapan mana; Uyuma ve unutma hariç, farz namazlarını tehir etmeden, üşenmeden vaktinde kılmaktır. Ve her namazı son namazı gibi kılabilmektir.

Şehidi şehit yapan mana; Dinimiz İslam’ın hakkın ta kendisi olduğuna inanmak ve Dünya ve Ahiret huzurunun İslam üzere yaşayarak sağlanacağının idrakinde olmaktır.

Şehidi şehit yapan mana; Kur’an nizamını kurmak ve yaşatmak için bütün gücümüzle hep beraber teşkilatlı bir biçimde gayret etme mecburiyeti olan cihat ibadetini hakkıyla yapmak demektir.

Şehidi şehit yapan mana; Fert, toplum ve düzen bazında iyiliklerin yaşanır hale gelmesi ve kötülüklerin kaldırılması için bütün imkanıyla mücahede etmek etmektir.

Şehidi şehit yapan mana; Rabbimizin taşıyamayacağımız bir yükle bizi imtihan etmeyeceğine iman ederek, bütün takatimizle hedefe koşmaktır.

Şehidi şehit yapan mana; Hicret edebilmektir günahlardan ve haramlardan, iffetsizlik ve hayasızlıktan.

Şehidi şehit yapan mana; Ellerimizle ve gözlerimizle işlediğimiz günahlardan tövbe etmektir.

Şehidi şehit yapan mana; Kâşiflerden karavana, sınıflardan kampüslere uzanan bir sevdadır.

Şehidi şehit yapan mana; Kantin buluşmalarından çadır kamplarına uzanan bir heyecandır.

Şehidi şehit yapan mana; Mahşerde buluşmanın provası olan lise divan toplantılarında ve ilçe divan toplantılarında kardeşlerinin gayretine şahit olmaktır.

Şehidi şehit yapan mana; Toplantı toplantı büyüyen bir sevdada sebat etmektir.

Şehidi şehit yapan mana; Devamlı olmaktır ve son nefese kadar istikamet üzere sebat etmek demektir.

Şehidi şehit yapan mana; Duyarlı olmaktır. Aynı sınıfta, aynı okulda, aynı mahallede, aynı dünyada yaşadığımız yürekleri anlamak ve onlara dokunmaktır.

Şehidi şehit yapan mana; Kararlı olmaktır. Hedefe kilitlenip, başkasının gündeminden etkilenmemektir.

Şehidi şehit yapan mana; Sevgidir, kardeşliktir, kardeşini kendine tercih edebilmektir.

Ve şehidi şehit yapan mana; Allah rızasıdır, “Ne yaptıysam Allah Rızası için yaptım.” diyerek Hakk’a teslim olmaktır. “Mü’minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah’a verdikleri söze sâdık kaldılar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehit olmuştur). Bir kısmı da (şehit olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.” (Ahzâb Suresi 23)

Şehadete sevdalananlara selam olsun. Allah’a emanet olunuz.

YAZAR HAKKINDA
Oğuzhan Kara
Oğuzhan Kara
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN