GÜNDEM

Senin Pazartesin Hangisi?

Senin Pazartesin Hangisi?
Biliyorum… Okullar açılıyor ve bu pek de heyecan verici bir olay değil. Dedenin köyü, güzelim deniz, bilmem kaçıncı “level”e ulaştırdığın o meşhur online oyun, fonda öğle ezanıyla yapmaya alıştığın geç kahvaltılar, arkadaşlarla buluşmalar, geç uyumalar, erken uyanma-ma-lar ve daha nicesine elveda demenin zamanı geldi.

Ah… Ayrıca ödevler ve sınavlardan bahsetmiş miydim?

Zaten her “güzel” şeyin bir sonu var, öyle değil mi?

Eğer tüm bunları hatırlattığım için beni hâlâ rahatsız edici derecede sinir bozucu bulmuş değilsen biraz daha konuşmaya devam edelim mi? Anlatacaklarım var.

Karanlık ile ilgili meşhur deyişi biliyorsundur. Karanlık, ışığın olmama haline verilen isimdir. Yani aslında karanlık diye bir şey yok. Biz ışıksızlık durumuna “karanlık” diyoruz. Aynı durum “soğuk” için de geçerli. Sıcaklığın düşük olması durumuna soğuk demişiz, öyle kalmış. 

İşte tam da burada bir soru geliyor aklıma; “Herkes için soğuk aynı mı?” veya “Herkes aynı aşamadan sonrasına mı karanlık diyor?”

Ne dersin?

Aklın karıştı belki… Konuyu toparlayacağım, merak etme. Bana izin ver, kısa bir hikâye anlatayım;

Florence Chadwick, 1952 yılında Amerika’nın Kaliforniya sahilinden başlayarak Catalina Adası adı verilen yere kadar olan 41 km’lik mesafeyi yüzerek geçme hedefini koymuştu kendine. Bunu daha önce başarabilen olmamıştı. Tüm hazırlıklar tamamlandı ve Chadwick yılın en sıcak günlerinde dahi dondurucu soğuğu ile meşhur deniziyle Kaliforniya sahillerinden rekor denemesini başlattı. Attığı her kulaç onu hedeflediği rekora biraz daha yaklaştırıyordu. Televizyonlar canlı yayında bu rekor denemesini veriyor, insanlar teknelerinde ona eşlik ediyordu. Herkes heyecanla onun başarıya ulaşmasını bekliyordu. Bu zorlu denemeyi tamamlamasına yalnızca 1,5 km kala hiç kimsenin beklemediği bir şey oldu ve Florence Chadwick destek ekibinden kendisini sudan çıkarmasını istedi. Herkes büyük bir şaşkınlık içindeydi. Chadwick o gün basın mensuplarına hiçbir açıklamada bulunmadı.

Aradan geçen iki aydan sonra bir kez daha bu zorlu rekor denemesi için hazırdı. Suya atladı, yüzdü, yüzdü ve nihayet Catalina Adası’na ulaşan ilk yüzücü olmayı başardı. İnsanlar büyük bir sevinç içinde onu tebrik ederken bir gazeteci herkesin aklındaki o soruyu sordu, 

“Neden bir önceki denemede değil de bugün?”

Su en az önceki denemede olduğu kadar soğuk, deniz bir önceki sefer kadar dalgalıydı. Şartlar tamamen aynıydı. Ne olmuştu da bu kez başarı gelmişti? Florence Chadwick herkesin merak ettiği soruya şöyle yanıt verdi;

“Hava çok sisliydi. Eğer adayı karşımda görebilseydim vazgeçmezdim.”

“Evet, ama hava bu kez de sisliydi!” diye bir itiraz geldi aynı gazeteciden. Chadwick bunun üzerine şöyle cevap verdi:

“Doğru. Ama bu kez o sis yalnızca gözlerimdeydi. Beynimde ve hayallerimde ise tüm ihtişamıyla Catalina’yı görüyordum.”

Biliyorum… Okullar açılıyor ve bu pek de heyecan verici bir olay değil. Ama unutma; olaylar ve yaşadıklarımız, bizlerin onlara yüklediği anlamlar doğrultusunda hayatımızda ve zihnimizde yer ederler. Bizim “can sıkıcı” diye tabir ettiğimiz durumlar bir başkası için “heyecan verici bir fırsat” olarak yorumlanabilir ve bunun tam tersi de mümkün olabilir.

Pazartesi, hayatta gerçek anlamda bir tutkusu olan için büyük bir heyecan iken, gözlerine ve zihinlerine sis çökenler için bunaltıcı bir güne dönüşebilir. Saatin alarmını ondan önce uyanıp çalmadan kapattığın günler oldu değil mi… Seni o heyecanla uyandıran sebeplere sahip misin? Bir daha düşün…

Aldığın eğitim, gittiğin okul, verdiğin emek…

Karanlık ve soğuk bir bugün mü? 

Yoksa

Aydınlık ve heyecan verici bir gelecek mi?

Hayat ne 45 dakikalık dersler kadar sıkıcı, ne de 3 aylık tatiller kadar “hoppaaa!” değil… Sen yeter ki yüzmeye devam et. Bir yerlerde mutlaka seni bekleyen güneşli bir sahil var.

Rabbin öyle demiyor mu?

“Ve şüphesiz ki, insan için kendi çalıştığından başkası yoktur.” (Necm, 39)

Sahiden,

Senin pazartesin hangisi?

YAZAR HAKKINDA
Mücahit Aköz
Mücahit Aköz
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN