EDİTÖR

Tılsımı Bozmayın!

Tılsımı Bozmayın!
Son yıllarda ülke ve dünya gündemimizin çok kalabalık olmasından dolayı hatırlatmam gerekiyor; biz bu gündemlerle boğuştuğumuz esnada bir dergi bir zamanlar okurları olan insanlardan genel yayın yönetmenleri ve editörler çıkarmaya başlamıştı. Bir dergi okurlarından kendi genel yayın yönetmenlerini ve editörlerini çıkarmaya başlamış ise bir dergiden fazlası olmuş demektir… Bu, dergi kendi içinde bir devinim, gelenek ve kültür oluşturmuş demektir. Genç İstikbal dergisini bir dergiden daha fazlasına ulaştıran bütün genel yayın yönetmenlerine, editörlere ve yazarlara şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

Şubat ve şehadet, birbiriyle özdeşleşmiş iki kelime!

İnsan kısıtlı bir varlık olarak kısıtlarla dolu bir dünyada, kısa bir hayatı yaşar. Bu kısa ve kısıtlı hayatın bir amacı olmalıdır çünkü insan ancak amaçları ile birlikte var olduğunu idrak eder. Varlık amacını bulamamış insan dünyada keşmekeşlik içinde yaşar ve artık onda varlığın sadece varlık olarak adı kalmıştır, varlığını idrak etmekten çok uzaktadır. İçinde bulunduğumuz zulüm dünyasında Müslüman bir bireyin en büyük amacı Müslüman olsun veya olmasın bütün insanlık için adil bir düzen kurmak ve bu vesileyle yaratanın rızasını kazanmaktır.

Amacımızı belirledikten sonra, amaçlarımız fedakarlıkları ortaya çıkartır. Fedakârlık ne kadar çoksa amaç o kadar yüce ve büyüktür. Fedakârlık mal ve can ile olabilir. Kimileri inandığı şeyler uğruna malından fedakârlık ederken, kimileri canından fedakârlık etmiştir. Yani, mallarını da canlarını da Allah yoluna adamışlardır. İşte burada canlarını Allah’ın davası için feda edenlere şehit deriz, onların ulaştığı bu yüce mertebeye de şehadet mertebesi deriz. 

Son olarak, sanırım rahmetli Adnan Demirtürk ağabeyimizin ‘Tılsımı bozmayın! Tılsım kanlı bir kefenle Allah’ın huzuruna çıkmaya sevdalı olmaktır.’ cümleleri şehadetin manasını kavramamız için yeterli olacaktır.  

Şubat ayı büyük dava adamlarının şehadeti ile dolu bir aydır. Bu yüzden bizim için Şubat ve şehadet yukarıda da yazdığı gibi birbiri ile özdeş iki kelimedir. Bu ay elimizden geldiğince ömrünü Allah’ın davası için harcamış büyük dava adamlarının hayatlarına değinip onları anmaya ve anlamaya çalıştık. Yine her ay olduğu gibi gündem, fikriyat, teknoloji, bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda da sizler için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. 

Selam ve dua ile, iyi okumalar! 

YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN