EDİTÖR

Yeni Bir Çağ Açmaya Hazır Mısın?

Yeni Bir Çağ Açmaya Hazır Mısın?
Covid-19 hastalığının bütün dünyayı sardığı ve gündemimizin bir türlü hastalığın dışına çıkmadığı şu günlerde, “Çağ açmak ne alaka!” diyorsan gel seninle İstanbul’un Fethine biraz yakından bakalım. Her büyük olay, gerçekleşmeden önceki hazırlık aşaması incelendiğinde tam olarak anlaşılır. İstanbul’un Fethi de muhteşem bir hazırlığın ve stratejik bir dehanın ürünüdür. Elbette ki bu hazırlık ve deha iman, inanç ve azim ile desteklenmiş, sebat ile fethe giden yolu bulmuştur. 

Fatih Sultan Mehmet Latince dahil olmak üzere birkaç Avrupa dilini, Arapçayı, Farsçayı çok iyi bilen bir padişahtır. Diğer taraftan, eski İran hükümdarlarından Büyük İskender’e kadar birçok fatihi okuyarak ve inceleyerek kendini yetiştirmiştir. Bunların yanında matematik, kimya ve fizik gibi ilimleri de çok iyi derece de bilmektedir. Halihazırda havan topunun en ilkel halinin İstanbul’un Fethi esnasında kullanıldığı ve icat edenin ise Sultan Mehmet olduğu bilinmektedir. İşte İstanbul’un Fethi’nin arkasındaki stratejik deha yıllarca süren eğitim ve çalışmalarla kendini böyle yetiştirmişti. Diğer taraftan fethin kendisi için kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilen büyük bir hazırlık vardır. Hisarların yapımından, yeni kadırgaların hazırlanmasına kadar ortada ciddi bir çaba vardır. Bir hazırlık süreci yoğun zaman, emek ve sebat gerektirmektedir. Covid-19’un bize getirdiği kötü durumların olduğu aşikardır. Diğer taraftan hasta olmayanlar için, özellikle gençler için önemli bir faydası vardır. Şehrin ve hayatın yoğunluğunda kendimize bir türlü ayıramadığımız o vakti, ayırmamızı sağladı. Değerlendirmesini bilirsek bu krizi bir fırsata ve kriz sonrasında yeni fetihler için bir hazırlık aşamasına çevirebiliriz. Tek yapmamız gereken evimizde geçirdiğimiz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek ve kendimize vakit ayırmaktır. 

Mayıs ayı içerisindeki diğer bir önemli olay Diyarbekr’in Fethidir. Diyarbekir veya bugünkü adıyla Diyarbakır, sahabe efendilerimiz tarafından fethedilmiş ve İslam beldesi olmuştur. Şehit olan sahabeler Diyarbakır’a defnedilmiştir ve bu yüzden bu güzel şehrimize sahabeler diyarı da denilmektedir. Her iki fetihte yıl dönümlerinde mübarek olsun inşallah. Sevgili Okur!

Yine bu ay senin için elimizden geldiğince güzel bir sayı hazırladık. Bu ay içerisinde gerçekleşmiş iki mübarek fetihten bahsettik, hastalığın ve umutsuzluğun etrafımızı kuşatmaya çalıştığı şu günlerde yeni fetihler için heyecan ve umut olmaya çalıştık. Fikriyat editörlüğümüzde insanlığın düşünce serüvenine doğru bir yolculuğa çıktık. Bilim Teknoloji editörlüğümüz senin için kaos teorisinden zeplinlere kadar birbirinden ilginç konuları işledi. Kültür Sanat editörlüğümüz dünya saraylarının kapılarını senin için araladı ve okurken çok duygulanacağın bir öykü yayınladı. 

Selam ve dua ile iyi okumalar!

 

 

YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN