BİLİM TEKNOLOJİ

Dünyanın Manyetik Alanı ve Canlılar

Dünyanın Manyetik Alanı ve Canlılar
Mavi gezegenimiz  Dünya  ve Dünya’da yaşayan onlarca canlı  yaratılışları itibarı ile çok önemli bilimsel  kuralları ve hikmetleri   beraberlerinde taşırlar. Her bir bilimsel kural aslında çok önemli  bir dengenin unsurudur. Kâinatın gözlemlediğimiz düzeni canlılığın yaşayabilmesi için en ideal bir sistemi barındırır. Galaksiler, Güneş sistemi,gezegenler ve Dünya… Her biri muhteşem bir düzen içinde varlıklarını sürdürürler. Aslında bizim bilimsel bir kural olarak gördüğümüz her bir özellik  yaratılışın önemli bir hikmetidir. Şimdi bu yaratılış hikmetlerinden birisi olan manyetik alandan bahsedelim.

Bilim insanları  Dünya’nın sahip olduğu manyetik alanın nedenlerini araştırmışlar ve bunun sebebinin çekirdeğindeki sıvı demir metalinin dönmesi  olduğunu  tahmin etmişlerdir. Bu manyetik alan mavi gezegenimizi koruyan bir kalkandır. Uzaydan ve özellikle Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan  bu manyetik  kalkan  sayesinde korunuruz. Ancak bu alanın etkisi bununla sınırlı değildir.Dünya, manyetik alanı nedeniyle  tıpkı bir mıknatıs gibi davranır. Pusula iğnesinin kuzeyi göstermesinin nedeni  bu manyetik alandır. Şayet Dünya’nın manyetik alanı zayıflar ya da yok olursa yaşam son derece zorlaşır.  

Canlılar da farkında olmadan Dünya’nın manyetik alanından faydalanırlar.Kıtalar ve denizler arasında yolculuk yapan hayvanların yönlerini nasıl bulduklarına kafa yoran  araştırmacılar  birçok hayvanın Dünya’nın manyetik alanını kullanarak yönlerini bulduklarını düşünüyorlar. Posta güvercinleri,  kazlar, leylekler, kaplumbağalar, yılanbalıkları, ıstakozlar ve başka birçok canlı yaratılışları gereği tıpkı bir yön belirleme cihazı gibi manyetik alandan faydalanırlar. 

‘’ Hayvanlarda  sizin için elbette bir ibret vardır. ‘’ ( Mü’minûn  21  )

‘’ Sizin yaratılışınızda  ve  Allah’ın  ( yeryüzüne )  yaydığı her bir canlıda  da kesin olarak inanan bir toplum için elbette nice deliller vardır. ‘’  ( Câsiye 4 )

‘’ Üstlerinde kanat çırparak uçan kuşlara bakmazlar mı? Onları ( havada ) ancak Rahmân tutuyor. Şüphesiz  O, her şeyi hakkıyla görendir."  ( Mülk 19 )

Ayetlerde de belirtildiği gibi yeryüzündeki her canlı Allah’ın yaratılış hikmetleriyle donatılmıştır. Her canlı aslında insanlar için ibret alınacak özelliklerle doludur. Hayvanların Dünya'nın manyetik alanından bu derece faydalanmaları  yeni teknolojiler geliştirmeye çalışan insanoğlu için önemli bir örnek teşkil eder.

YAZAR HAKKINDA
Hasan Kaya
Hasan Kaya
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN