EDİTÖR

İnsan İçin Ancak Çalıştığının Karşılığı Vardır

İnsan İçin Ancak Çalıştığının Karşılığı Vardır
İnsan cennet için yaratılmıştır, fıtratı gereği zora gelmeyi sevmez. “Şurada bir iş var, sen de bir el atıver” dersen kaytarmaya, bir ziyafete ya da eğlenceye davet edersen hemen yerini almaya çalışır.

Bu dünya bir imtihan yeri olduğundan, çoğu zaman işimize geleni değil zorumuza gideni yapmamız icap eder. Eğer cennete aitsek, oraya giden hem meşakkatli hem rotası belli olan yolda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekir.

Fakat ne yazık ki “İnsan hüsran içindedir.” İmtihan için gönderildiğimiz dünyada fazla çaba harcamadan cennetteymişiz gibi yaşamak istiyoruz. İnsanın bu kolaycılığı onu tembelliğe, kısa yoldan zengin olma hevesine, zahmet göstermeden rahmet umma aymazlığına itiyor. 

İnsanın oturduğu yerden, çaba harcamadan para kazanma ve rahat yaşama isteği, onu her zaman bir takım yanlışlara sürüklemiştir. 

Faiz, insanın emek sarf etmeden zenginlik devşirme hırsının sonucunda gerçekleştirilen yanlışlardan biridir. Var olan bir zenginliği başkasının emeği üzerinden, kolay yoldan arttırmanın yöntemi olan faiz, bu yüzden dinimizce yasaklanmış; Peygamberimiz Veda Hutbesi’nde faizden bahsederken “Ayaklarımın altındadır.” ifadesini kullanmıştır.

Kumar, insanın kolay para kazanma hırsından türeyen diğer bir beladır. Başkasının malını ve zenginliğini; hileyle, şansla elde etmek için oynanan kumar da büyük günahlar arasındadır. Vicdanını rahatlatmak isteyenler kumara şans oyunu tanımı yaparak meşrulaştırmaya çalışıp “Alan razı satan razı” dese de müşterek olarak bir araya getirilen paraların, çalışmadan bir kişiye aktarılmasının haram olduğu kuran ve hadislerde beyan edilmiştir.

İnsanın dini hassasiyetler ya da bir takım değerler üzerinden kumar, faiz gibi konularda hassasiyet göstermesi onu kolay yoldan para kazanma hevesinden vazgeçirmiyor. İnsanların bu zaafı üzerinden, toplumumuzda her daim var olan ama son zamanlarda daha profesyonel şekilde faaliyet gösteren balon yapılanmaların sayısı artmıştır. Son örneklerine “Çiftlik Bank” ve “Thodex” mağduriyetleriyle şahit olduğumuz bu yapılar, insanın kolay yoldan zenginleşme isteği sebebiyle farklı isimlerle sürekli karşımıza çıkacaktır. 

“İnsan için çalıştığından başkası yoktur.” Tecrübeyle sabittir ki emek sarf etmeden kazanılan zenginlikler insana huzur vermemiştir. Bu yüzden insan zahmetsiz rahmet olmayacağını bilmeli, emeği ve alın terini kendisine yoldaş edinmelidir. 

Kıymetli okur, yine senin için her biri çok değerli yazarlarımızın kaleminden güzel bir dosya konusu hazırladık. Bilim bölümünde Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinden, teknoloji bölümünde alternatif enerji kaynaklarından bahsettik. Asr-ı Saadet köşemizde bizden bir sahabeyi konuk ettik. İlm-i Hal sayfamızda namazla dirilmeyi, Hayatın İçinden bölümünde Kurban’ı işledik. Kültür köşemizde dünyadaki meşhur kapalı çarşılarda gezintiye çıktık. Gelişim kısmında kitapların gizemli kapılarını araladık. Tarihten Sayfalarda I. Dünya savaşına gittik. Duvar dibinde itidali konuştuk. Ağaçlar üzerinden İstanbul’u okumaya çalıştık. Sana layık bir dergiyle yine seninleyiz.

İyi okumalar…

ÖNCEKİ YAZI BİR BARDAK CEHDE VEFA
YAZAR HAKKINDA
Şeref Akbulut
Şeref Akbulut
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN