EDİTÖR

Sorunlu Değil, Sorumlu Bir Gençlik!

Sorunlu Değil, Sorumlu Bir Gençlik!
İnsanın vermiş olduğu her söz, almış olduğu her karar kendisi için bir sorumluluk doğurur. Aynı zamanda insan yüklendiği sorumluluklarla; karakterini, duruşunu, kararlılığını da ortaya koyar.

Sorumluluk almamıza engel teşkil eden faktörler; acizlik, tembellik, korkaklık ve yetersizliklerimizdir. Onun için Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle dua etmiştir: “Yarabbi! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, yaşlanınca elden ayaktan düşmekten… sana sığınırım.”

Sorumluluk almamak işin kolayına kaçmak gibi görünürken; sorumsuzluklarımızdan dolayı edindiğimiz yükümlülükler, bizim için daha büyük sorumluluklar doğurabilmektedir.

Her şeyden önce ruhlar aleminde Rabbimize verdiğimiz bir söz ve bununla birlikte yüklendiğimiz bir sorumluluk var. Bu sorumluluğu yerine getirmek kolay değil ama yerine getirilmediği takdirde yükleneceğimiz müeyyideleri taşıyabilmemiz de bizim harcımız değil.

Zilletten izzete ulaşmanın yolu da sorumluluklarımızı yerine getirmekten geçer. Müslüman olmamızın gereği yeryüzünün halifesi olduğumuzu ve bütün insanlığın sorumluluğunu taşıdığımızı idrak edemezsek, özgürlük şarkıları söyleyen köleler gibi de yaşamaya devam ederiz.

Yüklenmekten çekindiğimiz her sorumluluk, farkında olmadan benliğimizde istemediğimiz yaralar oluşturabilir. Kendimiz sorumluluk almıyorsak eğer, başkalarının aldığı sorumlulukların edilgeni haline geliriz. Hayatın nesnesi değil öznesi olmak istiyorsak hem sorumluluklarımızı yerine getirmeli hem de yeni sorumluluklar yüklenmekten çekinmemeliyiz.

Tahmin ettiğiniz gibi bu ayın konusu sorumluluk. Allah’a karşı olan sorumluluklarımızdan tutun da toplumsal rollerimizdeki sorumluluklarımıza kadar yine güzel bir dosya hazırladık sizlere. Duvar dibinde neslimizi korumayı konuştuk. Şehirlerin insanlara ne kadar benzediğini fark ettik. Nobel ödülü alan ilk Müslüman fizikçiden bahsettik. Bir fethin anatomisini anlattık. Peygamber Efendimizin en yakın arkadaşını tanıtmaya çalıştık. Pancar tarlasında dede ile torunun diyaloğuna kulak misafiri olduk. Akşemsettin’in nasihatlerini dinledik. Asr-ı Saadette ramazan kültürünü yaşadık. Ve daha bir çok konuyla yine sizlerleyiz.

YAZAR HAKKINDA
Şeref Akbulut
Şeref Akbulut
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN