EDİTÖR

Teknolojiyi Üretmek Mi, Tüketmek Mi?

Teknolojiyi Üretmek Mi, Tüketmek Mi?
Teknoloji insanoğlu için önemli bir nimettir. Sadece günümüzde sanayi ve endüstri alanında yaşanan gelişmeler değil, tarihin her döneminde teknik gelişmeler insan ve toplumların hayatlarına etki etmişlerdir. Bir şairimizin de ifade ettiği gibi: “Aslına yönelerek meseleyi kavramaya çalıştığımızda insan ve teknoloji arasındaki ilişki son çağların bir olayı değildir.”

Kadeş Savaşı’nda Hakk’ı temsil eden Mezopotamyalıların batılı temsil eden Mısırlı firavunlara yenik düşmelerinin sebebi, Mısırlıların arabalarının tekerleklerinin demirden olması sebebiyle ortaya koydukları teknik üstünlüktür. İstanbul’un Fethi sırasında kullanılan Şahî topları, İnebahtı Deniz Savaşı’nda yakılan Osmanlı Donanmasının 6 ay gibi kısa bir sürede tekrardan yapımı, 20. Yüzyılda yaşanan savaşlarda kullanılan uçak, silah ve tanklar teknik üstünlüğün bir göstergesidir.

Tarih de gösteriyor ki teknik gelişmeler genellikle toplumlarının birbirlerine üstünlük sağlama ve tahakküm aracı olarak kullanılmıştır. Günümüzde de teknoloji yine aynı amaca ama daha sinsi bir şekilde hizmet etmektedir. Geçmişte açık bir şekilde yapılan saldırılar bugün yazılım, kodlama, yapay zekâ gibi müessirlerle özgürlük şarkıları söyletilerek gerçekleştiriliyor. Asırlarca batı ve haçlılara karşı onurlu bir mücadele sürdüren bu coğrafyanın insanları; şimdilerde ellerinden düşürmedikleri telefon, tablet, konsol ve bilgisayarlarla modern köleleştirme savaşlarının edilgeni olacak şekilde teknolojiyle hipnotize ediliyorlar.

Bugün dünyanın en büyük bilişim pazarı haline gelen ülkemizde, kendi medeniyet kodlarımızdan beslenmeyen bir teknoloji taarruzuna maruz kalırken, sadece makineyi değil zihinlerimizi de tüketiyoruz aslında. Kendimizi bu cenderenin dışına atacak teknolojik atılımlar ise evvela zihinlerde başlatacağımız kapsamlı bir inşa süreci gerektiriyor. Ne uğruna yaşadığımızı ve sorumluluklarımızı tam manasıyla idrak edersek, teknolojiyi de ne amaçla ve nasıl kullanmamız gerektiğini kavrayabiliriz.

Bu ay teknoloji dosya konumuz ile gündeminize girmeye çalıştık. Duvar dibinde İrfan’ı konuştuk. Medine Pazarından İslam Birliğine çıkarımlarda bulunduk. Havaya, suya, toprağa düşen cemrelerin gönlümüze de düşme temennisinde bulunduk. Mars’a yolculuk yaptık. Ramazan’ı ve oruç fıkhını kavramaya çalıştık. Faydalı siteler tavsiye ettik. Yine sizler için dopdoluyuz…

ÖNCEKİ YAZI VAKTİ KUŞANMAK
YAZAR HAKKINDA
Şeref Akbulut
Şeref Akbulut
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN