FİKRİYAT

The Economist Dergisinin 2019 Yılı Kapağı

The Economist Dergisinin 2019 Yılı Kapağı
Bu sayı derginin 33. sayısı olacak. The Economist dergisi uluslararası ilişkiler ve ekonomi hakkında yazı yazan bir dergidir. Bu dergi Londra merkezinde bulunması ile birlikte Dünya’nın en zengin ailesi olarak bilinen Rothschild ailesinin sahip olduğu bir dergidir. 

1843 Eylül de kurulmuştur. Şu an Kuzey Amerika bölgesinde çok tutulan ve rekor satışlar elde eden bir dergidir. Ayrıca dergi ilginç kapaklarıyla da dikkat çekmektedir. Yayınladığı sayılara ait kapaklar pek çok komplo teorisine neden olmaktadır.

İncelemeyi geniş bir perspektiften ve bana çağrışımda bulundurduğu bilgiler ile açıklamaya çalışacağım. Öncelikle kapak Leonardo da Vinci’nin eserlerini ve yoğun masonik sembolleri içeriyor. Ayrıca derginin 33. sayısına vurgu yapılması masonlukta en yüksek derece olan 33. derece ile ilişkilendirilebilir bir köşede dursun. Bu kapağın ana teması Leonardo da Vinci, çünkü 2019 ölümünün 500. Yıldönümü. İlk olarak fark edebileceğim ayrıntı ayna yazıdır. Her şey tersten yazılmış. Da Vinci’nin sık sık kullandığı bir teknik olan ayna tekniği ile tersten yazma burada da kullanılmıştır. Bazı çevrelerde, ayna tekniği ile yazı yazma sembollerin tersine dayanarak satanizm ve kara büyü ile ilişkilendirilir. 

Şimdi de kapağın sembolizmine bakalım.Kapağın ortasında da Vinci’nin Vitruvius Adamı, daire ve meydanın içinde gerilmiş bir adamı betimleyen ünlü krokisi yer almaktadır. Vitruvius Adam ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin eskiz olarak gerçekleştirdiği ve günlükleri arasında bulunan bir çalışma olarak ünlenmiştir. 1492 yılında yapıldığı tahmin edilen Vitruvius Adam, Antik Romalı Mimar ve Yazar olan Marcus Vitruvius Pollio’nun eserinde yer alan “Vitruvius Adam” olarak bilinir. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş olan mimaride ve sanatta kullanılan Altın Oran dikkate alınarak yapılan çalışmada, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen ve uyum açısından en yetkin boyutları verdiği düşünülen sayısal bir bağlantı olarak kullanılmıştır.  Bu çizimdeki adam ise “Mükemmel İnsanı” temsil ettiği düşünülür. 

Ayrıca Vitruvius Adam masonik ve ezoterik öğretilerde şu şekilde anlamlandırılmaktadır: “insan vücudu (mikro kozmos ) tüm evrenin bir yansıması olarak (makro kozmos) temsil edilir. 

Masonik sembolizmde, kare fiziksel bedeni temsil eder ve daire ruhu temsil eder. Daha geniş bir ölçekte, kare maddi dünyayı temsil ederken, daire manevi alemi temsil eder. Masonluğun amaçlarından biri, bu iki zıt dünyayı (fiziksel ve manevi) “mükemmel insan” ı oluşturmak için uyumlaştırmaktır. Bu konsept tamamen Masonluk logosunda temsil edilmektedir.  Masonluk logosu bir kare ile bir pusulayı birleştiriyor yani gönye ve pergel “mimaride kullanılan iki araç”. Gönye kareler çizmek için kullanılırken, pergel daire çizmek için kullanılır. Masonun “çemberin karesini alması” ile tanrılığa ulaştığı söylenir. 

Ekonomist “modern” bir Vitruvius Adamı sunuyor. 

2019 Vitruvius Adamı gece görüş gözlüğü veya belki de VR sanal gerçeklik gözlüğü takıyor. Görüşü iyileştiriliyor mu, yoksa kör mü ediliyor? Elinde kenevir yaprağı, beysbol topu ve akıllı telefon var. Bunların hepsinin, modern insanı ilaç şirketleri ya da uyuşturucu madde, büyük teknoloji ve eğlence yoluyla dikkatini dağıtmak ve sakinleştirmek için kullanıldığı söylenebilir.  Vitruvius Adamı'nın da iki dövmesi var. Ön kolunda, DNA'yı temsil eden sembol çift sarmaldır. Bu büyük olasılıkla, özel sektörde gerçekleşen DNA modifikasyonunda yapılan yoğun araştırmalara çağrışım yapılmak istenmiştir burada. Vitruvius Adamı'nın DNA'sı değiştirildi mi?Kalbinin üzerine de bir #MeToo etiketiyle dövme yerleştirilmiş. Bu konuyla ilgili bir bilgim yok herhangi bir araştırmam olmadı.

Vitruvius Adamı bir teraziye sahip- adaleti temsil eden klasik bir semboldür. Bununla birlikte, ölçek, 4'e karşı 5 kişinin bulunduğu tarafa yoğun bir şekilde eğimlidir. Terazide yer alan 9 kişinin tam olarak ne anlama geldiği konusunda da bir fikrim yok. 

Genel olarak, modern Vitruvius Adamı kör, zayıflamış, dikkatini dağıtmış ve bastırılmış görünmektedir. Etrafındaki manevi alemi sembolize eden çember şimdi Dünya'dır. Vitruvius Adamı ruhunu kaybetti mi? Şimdi sadece dünyevi konularla mı ilgileniyor? Seküler insan modeline çağrışım yapıyor olabilir. 

Şimdide kapakta yer alan yüzleri inceleyelim.Kapakta, insan kafasının oranlarını analiz eden da Vinci’nin eskizinin tam bir kopyası bulunuyor. Görüntünün üstünde ters şekilde “Yüz Tanıma” yazmaktadır. 

Ekonomist kapağı ayrıca Donald Trump’ın başının oranlarını da analiz ediyor.

Trump’ın kafasındaki çizgiler yukarıdakilerden farklı. Ters bir şekilde Amerikan bayrağının ana hatlarını göstermektedir. 

Kapakta yer alan diğer devlet başkanı ise “Putin’in boru hatları” yazan Vladimir Putin’dir. Bu, Rusya, Suriye, Sovyetler ’den ayrılan devletler ve hatta Avrupa tarafından inşa edilen doğal gaz boru hatları hakkında bir yazıdır. Rusya’yı Almanya’ya bağlayan doğal bir doğalgaz boru hattı olan NordStream 2’nin 2019’da tamamlanması planlanıyor. Bu projenin Avrupa’yı Rus enerjisinin insafına bırakacağı söylenmektedir. 

Rusya-Türkiye boru hattı “Türk Akımı”, 2018 yılının Kasım ayında başlatıldı ve Rusya’nın ekonomisinin ve bölgesel etkisinin güçlendirilmesine yardımcı olacak bir projedir.Putin'in hemen arkasında Pinnochio var- yalan söyledikten sonra burnu büyüyen bir kukla. Öyleyse kapak birisinin 2019'da yalan söyleyeceğini anlatmaya çalışıyor olabilir. Ama kim? Trump ve Putin (kapaktaki sadece iki politikacı)?  Net bir cevap yok. Ya da Sadece ekonomist kitlelere genel olarak yalan söylediklerini söylüyor olabilir. 

Mahşerin Dört Atlısı

Mahşerin dört atlısı tahrif edilmiş incilin bir parçasıdır. Kuzey Avrupa’da durup Amerika’ya bakan Putin’in tam altında Mahşerin Dört Atlısı duruyor. Süvari Son Kararın habercisi olarak tanımlanır. Beyaz At’ın, fetih, kötülük ve Mesih karşıtı gelişi sembolize ettiği söylenir; Kırmızı At, Savaşı temsil eder; Kara At Kıtlık ile ilişkilendirilir ve Soluk At Ölüm getirir. 

Bunların hepsi felaketi öngören şeyler. 2019 yılının felaketlerle dolu bir yıl olacağı mesajı çıkarılabilir buradan bu türden bir plan yapılmışsa eğer. 

Dünya haritasının üstünde, okyanusta ağzında bir torba taşıyan leyleği görmekteyiz. Bu, birkaç şekilde yorumlanabilir ve hepsi üzücüdür. Yeni doğmuş bir bebeği taşıyan leylekler Batı dünyasının klasik bir tasviridir. Ancak, önemli bir ayrıntı var. Çantada bebek yerine bir barkod var.

Bu, 2019'da hız kazanacağı düşünülen tartışmalı bir uygulama olan “tasarımcı bebekler” den bahsediyor olabilir. Tasarımcı bir bebek ya da tasarlanmış bebek genetik olarak değiştirilmiş, genellikle ebeveyn veya bilim insanı tarafından belirlenen yönergeleri izleyerek, istenen özellikleri üretmek için değiştirilmiş bir insan embriyosudur. Bu, genetik mühendislerinin üzerinde çalıştığı bir uygulama olduğu söylenmektedir. 

Bu görüntünün ikinci anlamı çocuk ticareti olabilir. 

Kapaktaki diğer atıfta bulunulan semboller ne anlamlar vermek istiyor olabilir?

• Kapağın tepesinde da Vinci’nin uçan makinesinden aya doğru bir ok işaret var. Bu, 2019’da aya seyahat etmeyi amaçlayan birçok özel şirkete dikkat çeken bir işaret olabilir.

• “Bilinmeyen Yerlerin Yeni Ufku” kelimesi altında başka bir “uçan makine” var. Bu, NASA’nın Yeni Ufuklar ismini verdiği, galakside yeni keşifler yapmayı ön gördüğü bir uzay aracı olabilir. 

• Ayın altında bir volkan var. Volkan aktif mi değil mi bir işaret yok. Volkandan yola çıkarak tektonik hareketler konusunda bir doğa olayı da düşünülebilir. Anlamsız olarak koyulduğunu düşünmüyorum. 

• Sol altta, haritada Brezilya’nın üzerinde duran yeryüzünde kaçakçılığı yapılan memeli bir hayvan olan pangolindir.  Nesli tükenme tehdidi altında olan bir hayvandır. Önemi konusunda bir bilgiye sahip değilim. Ekosistem için ya da başka bir alanda önemli olabilir belki. 

• Kapakta Gandhi’ye de yer verilmiştir. 2019 Gandhi’nin doğumunun 150. yıldönümü olacak. Aynı zamanda Walt Whitman’ın resmine de yer verilmiştir. Kendisi Amerikalı bir şair. 

• Kapağın üstünde “Angelina Jolie: Mültecilere Yanıt Vermek” mesajını görüyoruz. BM’nin yeni Göç Paktı’nı tanıtmak için kullanılabilir. Gerçekten de Jolie şu anda BM Mülteci Ajansı olan BMMYK Özel Elçisidir. “Kitlesel nüfus yer değişimlerine yol açan, savunuculuk yapan ve BMMYK ile Yüksek Komiserliği diplomatik düzeyde temsil eden büyük krizler” üzerine odaklanmaktadır. Ayrıca bazılarına çok anlamsız gelebilecek olsa da şöyle bir bağ da kurabiliyorum. Mona Lisa da Vinci’nin şaheserinin yüzü. Angelina Jolie’de modern da Vinci’lerin şaheserinin yüzü olabilir. Sonuç olarak hepsinin merkezinde, Masonlar tarafından mükemmelliğe ulaşan bir insanı temsil etmek için kullanılan bir sembol olan Vitruvius Adamı var. Bununla birlikte, 2019 versiyonu Vitruvius Adamı seçkinlerin zorladığı şeylerle kör ve dikkati dağıtılmış bir halde. 

Ayrıca The Economist dergisinin 1988 yılına ait kapağında ise tek bir birleşik para biriminin uluslararası finansal sıkıntıları kolaylaştırabileceğini öne sürdüğü bir hikâyeyi tanıtıyor. Kripto Para- Bitcoin

YAZAR HAKKINDA
Fatih Beyaz
Fatih Beyaz
Genç İstikbal Yazarı
YORUMLAR
Hakan Baygut
10-02-2019 - 20:41
Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
Kursat Colak
10-02-2019 - 21:11
Faith BEYAZ kardesimin incelemesi basarili ve umut verici olmus. Ileriki yazilarinda da ayni kabiliyeti umuyorum.
YORUM YAPIN