GELİŞİM

Motivizyon

Motivizyon
Kelimemiz, motivasyon. Üzerine düşünebilmemiz için salt anlamını bilmemiz gerekecek. Motivasyon; güdülenme, organizmanın şeyin eksikliği halinde harekete geçmesi ve eksiklik giderilince de rahatsızlık halinin ortadan kalkmasıdır. Motivasyon, yaşamsal ihtiyaçlarımızın giderilmesinde ve gerek dünyevi gerek uhrevi, daha iyi olma taleplerimizde olmazsa olmazımızdır. Dolayısıyla bu kadar iç içe olduğumuz bu özelliği yönetmeyi öğrenmemiz gerekecek. Çok geniş kapsamlı olan bu mefhumu madde madde ele alıp kardeşlerimize ve dostlarımıza tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız. Bu yazımızda ele alacağımız husus ise hedef belirlemek. Bizim hedef konusunu ele almamız, insanı eşref-i mahlukat yapan yönlerine vurgu yapma çabası olacaktır.
 
Hedef Nedir?
 
Kişiyi motive eden ve güdülenmesini sağlayan, ulaşılması istenen, amaç, gaye.
 
Hedef Nasıl Belirlenmelidir?
 
Çoğumuz karar almayı hedef belirlemek zannediyoruz fakat aldığımız kararları uygulayabilme süremiz hayal ettiğimizden daha kısa oluyor. Zira karar almak hedef belirlemek değildir. Daha somut bir anlamı olması açısından bu konuyu bir düzlemde inceleyelim. Örneğin kitap okumak. ‘’Bundan sonra daha çok kitap okuyacağım’’ bir karar olmakla birlikte kastettiğimiz manada bir hedef niteliği taşımaz. 
 
Peki Hedefin Nitelikleri Nelerdir?
 
Hedef başlıca şu özelliklere sahip olmalıdır; spesifik yani özel, ölçülebilir, gerçekçi, amaca uygun, ve zamanı belirlenmiş . Yani hedefimizi somutlaştırmalıyız; her gün en az yarım saat kitap okuyacağım, haftada en az iki kitap bitireceğim, okuyacağım kitapların bir listesini yaptım, bunu zihnimi ve kelime dağarcığımı geliştirmek, güzel konuşabilmek/yazabilmek için istiyorum vb.
 
Gerçekçi Olmak
 
Hedef belirleme konusunda gerçekçi olmak hususunun altını özellikle çizelim istiyorum. Size tavsiyeler vermek isterdik, fakat zihninize sınırlar çizmek istemiyoruz. Yalnızca şunu söylemek isteriz ki; sevgili okur! Kendinize değer verip, kendinizi tanımayı denemelisiniz. Kendinizi bilmelisiniz. Kendinizi bilmeden ne fezayı ne alemi hakiki manada kavrayabilir, ne arşa ne de arza hakiki manada faydalı olabilirsiniz. 
 
Erteleme!
 
Evet, sevgili okur; ‘’Bil ki, dünkü gün senin elinden çıktı. Yarın ise, senin elinde senet yok ki ona mâliksin. Öyle ise, hakikî ömrünü, bulunduğun gün bil.’’ ve ‘’Hem bil ki, her yeni gün, sana, hem herkese bir yeni âlemin kapısıdır.’’ sırlarınca geçmişteki hata ve eksiklikleri unutup, şimdi yeni bir başlangıca doğru Müslümanca adım atacağız: Bismihi subhanehu.
 
‘’Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır.’’
YAZAR HAKKINDA
Gülnihal Erkit
Gülnihal Erkit
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
Burhan
09-03-2020 - 18:49
Güzel bi yazı olmuş tebrikler çer çöp olmaması açısından vahyin ışığında zihne sınırlar çizmek gerek
YORUM YAPIN