GELİŞİM

Bambu Ağacı

Bambu Ağacı
Bambu, Hint veya Asya kamışı olarak da bilinen ağaç türü. Daha çok tropikal iklimlerde yetişen bu ağaç mobilya, sandalye gibi ahşap ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Şimdi bambu ağacının yetişmesi ile bizim ne alakamız var diye düşünüyor olabilirsiniz. O zaman sizi çok merak içinde bırakmayalım ve bambu ağacının nasıl yetiştirildiğine bakalım. 

Birinci yıl ağaca sadece su ve gübre verilir. Daha sonra sabır ile ikinci yıla doğru ilerlenir. İkinci yıl olduğunda, ağaç yine çıkmamıştır. Yine su ve gübre verilip üçüncü yıla doğru gidilir. Üçüncü yıl olduğunda ağaç çıkıyor desek yalan olur. Üçüncü yıl olduğunda ağaç yine çıkmamıştır. Sabır ile su ve gübre tekrar verilir. Artık dördüncü yıla doğru gidilmektedir. Bir zahmet dördüncü yıl oldu artık çıksın ağaç değil mi? Ne yazık ki bambu dördüncü yılında da çıkmamıştır. Beşinci yıla doğru gidilmektedir. Beşinci yılın sonunda artık bambu ağacı çıkmıştır. Zor kısım atlatılmıştır. Bambu ağacı topraktan çıktıktan 6 ay sonra 27 metre gibi bir yüksekliğe ulaşmaktadır. 

Şimdi sorulması gereken en önemli soru şudur; Bambu ağacı 6 ay içinde mi büyümüştür, yoksa 5 yıl boyun sabırla su ve gübre verilmesi sonucu mu yetişmiştir? Tabi ki 27 metrelik bambu ağacı 5 yıllık sabrın sonucudur. 5 yıl boyunca beklenir, sulanır, gübresi verilir ama topraktan çıkmasını, bırakan çıkacağına dair bir emare bile göstermez.

İşte insanda böyledir. Bir insan için yıllarca emek harcamamız gerekir. Bir insanı iyiye, doğruya ve güzel olana yönlendirmek uzun vadeli bir iştir. Sabır ister. Sabırla birlikte bambu ağacında olduğu gibi su ve gübre vermek gerekir yani uğraş ister. Bizim inancımızda bir insanın hayrına vesile olmak o hayrı işlemek gibidir. Bu nedenle biz bütün insanlığın hayrını belki bir insanı yetiştirmekle elde edeceğiz. Güle sevdalı Milli Gençlik Vakfı Başkanımız Adnan Demirtürk’ün şu sözleriyle yazıyı bitirmek istiyorum; 

‘’ Eğer 1 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir tohum ekiniz!

10 Yıl sonrasını düşünüyorsanız bir fidan dikiniz!

Ama eğer siz 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir insan yetiştiriniz! ‘’ 

YAZAR HAKKINDA
Mahmut Çetin Çelik
Mahmut Çetin Çelik
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN