GÜNDEM

Benim Yaz’ım Alın Yazım

Benim Yaz’ım Alın Yazım
Kocaman diye adlandırabileceğimiz bir eğitim-öğretim yılını daha geride bırakıyoruz. Bazılarımıza yeni bir başlangıcın bazılarımıza ise hüzünlü bir sonun habercisi olan bu okul yılımızda son ay ile birlikte tamamlanıyor. Yine diğer yıllarda olduğu gibi nasıl geçip gittiğini anlamadığımız anılarla dolu bir okul yılı daha geride kalıyor. Sevinçlerin, heyecanların, üzüntülerin belki de hayal kırıklıklarının olduğu okul ortamımızdan yani sadece derslerin değil de orada yaşadığımız her bir anının bize bir şeyler öğrettiği yerden bir müddet uzak kalacağız.

Uzunca bir müddet kendimize bolca vakit ayırabileceğimiz bir tatilin kapısını aralamak üzereyiz. O aylarca beklenen, artık bir gelse de kavuşsak dediğimiz ve onun için planlar yaptığımız tatile ulaşmaya az kaldı. Belki de şimdiden bir çoğumuz bu bir çırpıda geçecek bu koca tatil için planlar yaptık bile. Kimimiz okul ortamından çıkıp farklı yollarla ders ortamına dahil olacak yeniden. Bazılarımız aile bütçesine katkıda bulunmak ve tecrübe edinmek için bir yerde çalışacak. Kimimizinse daha farklı düşünceleri şimdiden oluşmaya başlamış olmalı. Düşündüklerimiz ve kalbimizden geçenlerin doğrultusunda bu tatil içinde kurduğumuz onlarca hayallerimiz var. Geri de bırakacaklarımız ve ilerisi için umduklarımızla birlikte her birimizin kendimiz için hayırlara vesile olmasını istediğimiz tatilin havasına şimdiden yavaş yavaş girdik bile.

Günlerin yine çabucak geçeceği bu güzel fırsat döneminde bizde kendimiz ve sevdiklerimiz için neler yapabiliriz şimdiden düşünüp karar verebiliriz. Dile kolay doksan günümüzün olduğu bu süreçte birçok şey yapabiliriz aslında. Bence öncelikle sağlam bir dinlenmeyi hak ettik ve iyice dinlenmeliyiz. Çünkü zaten tükenmiş olan enerjimizi hem tatil boyunca yetirebilmek, aynı zamanda enerji depolayabilmek için önce dinlemek gerek. Tabi bu dinlenmeyi tatile yayıp tembellikten de kaçınmalıyız. Tatil de yapmamız gereken bir diğer önemli konuysa asla öğrenmeye ara vermemek. Okul dönemi boyunca yaptığımız kadar yoğun bir öğrenme süreci olmasa da öğrenmeyi kendi seveceğimiz hale dönüştürmeli ve öğrenmekten asla vaz geçmemeliyiz. Bununla paralel olarak ilgi alanlarımızı keşfetmek ve sevdiğimiz faaliyetleri yerine getirmek hem güzel bir tatil dönemi geçirmemize vesile olacak hem de yeni okul dönemi için bizleri hazırlayacaktır.

Yine bu tatil döneminde yapabileceğimiz birçok şey var. 

1-Çadır Kampı

Mesela farklı bir yaz tatili geçirmek ve doğayla bütünleşmek için bir çadır kampı yapılabilir. Ülkemiz de bu aktivite için çok güzel alanlara sahip olduğunu düşünürsek bu tatil de çadırları alıp kamp çantalarını hazırlayıp ormanın derinliklerinde ya da sessiz bir deniz kenarında güzel bir çadır kampı yapmak güzel bir fikir olabilir. Bu kamp süresince ormanın derinliklerine yürüyebilir, denizin tadını çıkarabilir ve kendimize düşünmek için bolca vakit ayırıp tefekkür etmek için fırsat bulabiliriz.

2-Aile bütçesine katkı için çalışmak   

Bir diğer ve en popüler tatil boyunca sürecek seçeneğimizse çalışmak olabilir. Hem bir nebze hayat tecrübesi edinmek hem de aile bütçesine katkıda bulunup kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için tatilde çalışmak iyi olabilir. Belki de ilerisi için düşündüğümüz mesleğe dair bir iş ya da ilgi alanlarımıza göre seçebileceğimiz bir iş de tatil de hem severek öğrenmemizi hem de tatilden oldukça faydalanmamızı sağlayabilir.

3- Dil kursu   

Tatilde öğrenmeyi bırakmamanın öneminden bahsetmiştik buna dair farklı seçenekler de güzel bir tatil geçirmemize vesile olabilir. Mesela yeni bir dil öğrenmek ya da okulda eğitimini adlığımız dilleri geliştirmek tatil bitip okul başladığında bize oldukça yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda bir dili öğrenmenin getirdiği faydalarda çok olacaktır. Bir dil kursuna gidip bir dil öğrenmek ve bunun sayesinde yeni ülkeleri, yeni kültürleri, yeni insanları tanıma olanağı elde etmek bir yaz tatilini değerlendirmek için getirisi en büyük seçeneklerden biri olabilir.

4-Okumak  

Bu kocaman yaz tatilini değerlendirmeye çalışırken bir de ne yaparsak yapalım hiç vaz geçemememiz gereken bir önemli konu için daha çok vakit bulabiliriz. Bu önemli konunun adı okumak. İlgi alanımıza göre seçeceğimiz bir kitap listesiyle yaz tatili sonuna kadar bir hedef koyup bu doğrultuda okumalar yaparak kendimizi geliştirebiliriz. Az da olsa her gün yapacağımız okumalarla bilgi birikimimizi arttırdığımız güzel bir yaz geçirebiliriz.

Her birimizin farklı şartlar ve imkanlarda yaşadığı günümüzde tabi ki her birimizin yaz tatili de farklı olacaktır. Her günün geri gelmesi mümkün olamayan bir sermaye olduğu kısacık ömrümüzde hala yaz tatili yapabilecek sıralardayken helal daire de yazın tadını çıkaralım. Bu tatili birazda kendimizi tanımak ve Allah’a yaklaşmak için bir fırsat olarak görelim. Belki de böylece göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir yılın ardından gelen bu nimeti tam anlamıyla idrak edebilir ve yaşayabiliriz. Bizi dertsiz bırakma Allah’ım…

    

 

YAZAR HAKKINDA
Mücahit Yıldız
Mücahit Yıldız
Genç İstikbal Dergisi Yazarı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN