SİZDEN GELENLER

Doğanın Nefesi

Doğanın Nefesi
Renklerin bize ziyarete geldiğini kibarca çalınan kapı sesinden anladık. Neyse ki hazırlıksız değildik. Uzun bir aradan sonra bu denli tonlarla beraber olacak düşüncesi bizleri mutlu ediyor, yüzlerdeki tebessümü artırıyordu. Heyecanla buğusu kaybolan pencere camına varıp olanları dışarıdan seyretmek, doğanın değişimine tanıklık etmek istedim. Keskin değişimler değil bu, mevsimlerdeki geçişin en güzel haliydi. Doğanın düzen ve istikrarı karşımızda, heybetli dağ etekleri ile bütünleşmiş ahengi göze çarpıyorken tarih yeniden tekerrür ediyormuş gibi fakat öncekinden daha yeni ve muntazam. Gözlerim kapalıyken bile doğanın huzurunu görebiliyor, pırıltısıyla aydınlanıyordum. Bedenim bütün uzuvlarım ile doğanın şenliğine katılmak istiyor, kıpır kıpır uçuşan kelebeklerin kanat çırpışlarının sesini duyabiliyor, ruhumu bu güzelliğe bahşetmek, doğa için boyun eğmek istiyorum. Uzaklardan gelen, yol yorgunu leylakların sesleri, toprakta boy gösteren kasımpatılar, yeniden doğmuş yeşiller, turuncular... Doğa değişimiyle bizleri şaşırtmaya devam ediyor ve bunu büyük bir özveriyle gerçekleştiriyordu. Yıkıcı rüzgar uzaklara esmeye gitmiş geriye sade hafif hafif gıdıklayan meltemi kalmış, beraberinde yağmur son gösterisini düzenleyip veda etmişti. Neyse ki nisanda uğrayacağının sözünü alabilmiştik lakin bu süreçte yokluğunu hissettirmeyeceği aşikardı çünkü tüm kış toprak ile olan uzun sevişmelerinin etkilerinin yeni yeni farkına varıyor üstelik doğaya sundukları kokudan müthiş haz alıyorduk. Şimdi de gözler liderliğinden söz ettirmeyi başaran eşsiz güneşe çevrilmişti. Nihayet güneşin gelmesiyle doğanın mücadelesi şimdilik sona ermişti. Güneşin sarı tonlarındaki ışığı gözlerimizi kamaştırıyor, şefkatle bizi sarıp sarmalaması pastoral görüntüyü netleştiriyordu. Güneşin bu cömertliği bizleri her ne kadar utandırsa da onu bu konuda zorlayanın bizler olduğunu hatırlayıp içten içe hayıflandım. Doğanın manzarası bizi yine de mest ettiriyor, seslerin birbirleriyle dans ettiği, ağaç dallarında baş gösteren yapraklar, sevincinden yerinde duramayan dallar, saatlerce mahalle parklarında, sahil kenarlarında uyuşmakta olan bedenlerine rağmen oturmayı sürdüren kalabalıklar... Kalabalık baharın güzelliği karşısında büyülü, gecenin şafağa çöktüğü an ya da daha öncesi, doğa ile baş başa kalacaklarına yeminli, yaşlı ağaç gövdelerinde bu gecelik kendilerine serin bir çatı bulacaklarına umutlu bir o kadar mahmur... Ve işte o zaman anlıyor tüm kalabalık. Doğanın bizlere verdiği görevi başarıyla yerine getirmiş, doğayı beslemiş, hayatımızın vazgeçilmez parçası olarak zor günlerde yalınız bırakmamış ve şimdi de onun bu tarifsiz güzelliği karşısında sorumluluklarını yerine getiren de bizlerdik. Mutluluk bu bahar hiç olmadığı kadar yamacımızdaydı. Bu baharı akıllara kazıyıp gelecek baharda da yeniden doğa ile nefesine ortak olmak dileğiyle.

ÖNCEKİ YAZI GENÇLİK VE ÖLÜM
YAZAR HAKKINDA
Medine Kayar
Genç İstikbal Dergisi Konuk Yazarı
YORUMLAR
Hüseyin Ekinci
25-04-2021 - 17:14
Harika bir yazı olmuş yüreğine sağlık
Selim susuz
25-04-2021 - 18:12
Kelimler adeta mükemmel bir ahenk\nİle raks ettirilmiş ve aforizmalar\nÇok yerinde kullanılmış efsunlanmamak mümkün değil başarılarının devamını dilerim yolunda bahtında açık olsun????????????????????????????
Dilber Kayaalp
25-04-2021 - 18:28
~ Hayat denen bu uzun yolda her ne olursa olsun, kendi doğrularından vazgeçmeden ilerlemeni Ve hırsının elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını unutmadığın, alkış seslerinin kulaklarında çınladığı daha nice başarıların olsun..????\n
Sözdar Aslancı
27-04-2021 - 11:33
Genç arkadaşımızın böylesine yetenekli ve sanatsal bir ruhunun olması açıkçası çok gurur verici. Söz dizilimleri benzetmeler ve kullandığı diğer söz sanatları metinin içeriğini dahada etkili ve etkileyici kılmış. Bundan dolayı seni tebrik ederim.
Berivan DAYAN
27-04-2021 - 12:09
Bu ne güzel bir yazıdır. Doğa bu denli anlatılamazdı \nyazdığın yazıya hayran kaldım. Efsaneler der ya her gökkuşağının altında bir hazine yatarmış.Sen de \nbu yazının gökkuşağı ve hazinesi olmuşsun.Tebrik \nederim seni.????????
Muhammed Nas
27-04-2021 - 12:23
Çok güzel demiş yazar
Faruk kayar
27-04-2021 - 13:19
Ağzına yüreğine sağlık canım. bu yazının sonraki yazacaklarının başlangıcı olması dileğiyle...\n
Pervin Erdoğan
27-04-2021 - 13:52
Renkleri ve doğayı bu denli güzel ifade etmen biz insanların \" doğa \" ile olan önemini bir kez daha vurgulamış oldun. Doğanın güzellikleri bizlerle iç içe oluşunu bizlere huzur verdiğini ve her daim bu güzellikleri vereceğine inanmak insanın içine tükenmeyen bir sevinç uyandırıyor. Hayatın bize verdiği bu nice hediyenin karşısında doğayı korumak da çok güç olmasa gerek. Bize doganin vazgeçilmez bir parça olduğunu ve doğanın insanla bir iken \"yasam\" diye bir şeyin olduğunu göstermen çok tatmin edici ve sonuna kadar da senin gibi doğanın vazgeçilmez olduğunu vurgulayacagiz.
Leyla Yelboğa
27-04-2021 - 14:21
Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler ????????
zehra
27-04-2021 - 14:22
Yazıyı okuyunca bahara tekrar aşık oldum????????
Gülcan ARSLAN
27-04-2021 - 16:09
Mükemmeldi. Tebrikler.????????
Funda Baykara
27-04-2021 - 17:32
Tebriklerrr çok güzel bir yazı olmuş başarılarının devamını dilerim harikaa kesinlikle okunmalı????????♥️
Hamdusena Yeşilyurt
27-04-2021 - 18:31
Çok arı ve akıcı bir dil .Kalemine sağlık.
Bereketylcn
27-04-2021 - 19:53
Güzel bir bahar yazısı olmuş, baharın mutluluğun simgesi olduğunu arkadaşımız alegorik bir şekilde anlatmiş.Bu güzel yazı için teşekkür ederiz devamını da bekliyoruz.
Süreyya AKGÜL
27-04-2021 - 23:06
Anlamlı ve etkileyicili bir yazı, çok beğendim. Genç yazarımızı kutluyor ve gurur duyuyorum.???????????? Kalemine sağlık; fikri güzel, kalbi güzel öğrencim.❣️ Başarılarının devamını dilerim.????????
YORUM YAPIN