GELİŞİM

Okuma Risalesi

Okuma Risalesi
1. Umut Fakirin Ekmeği mi, Tokmağı mı?

Sakıncası yoksa biraz umut edebilir miyim? Ya da umut ettiğim şeyle beni sen mi susturacaksın. Hayalleri yıkılanlar buraya toplanıyor. Sıfırdan değil, baştan başlayacağız her şey için. Bütün bilmediklerimizi öğrenmek için yarışa iteklendiğimiz şu dünyada, şehirde, günde ve saatte, bu yarışı kazanmak bizim üzerimize bir borç. 

2. Okuma’ma Risalesine Atıflarla

Tam 1 yıl önce bu ay Okuma’ma Risalesi yazmışız. İyi denk getirmişiz. O sayıyı bulup bizim Risalemizden tekrar feyz alabilirsiniz.

3. Lise Kapısı mı, Çile Kapısı Mı?

Liseden mezun olan genç kardeşim. Yeni hayatında sana Allah muvaffakiyetler ihsan eylesin. Kapıların birinden çıkıp birinden girmek zor gibi gözükse de aslında her şey cesarette bitiyor. Ve liseye yeni başlayan kardeşim, pek meşakkatli ve bir o kadar unutulmaz günler seni bekliyor. Her şey umduğun gibi olsun.

4. Dergi…

Daha çok okuma yapmamız gereken bir alan. “Dergi; hür tefekkürün kalesi” der Cemil Meriç. Tefekkürümüzü hürleştirmek ve her çiçekten(Dergi) bal alabilmek için okumalıyız. Ancak böyle ileride kendimize ve milletimize selamet verebilecek fikirlere kavuşabiliriz. 

5. Üzerinize Afiyet Bugün Çok Okudum

Bu sözü çokça işittiğim ilk gün çok duygulanıp ağlayabilirim! Bir başkasına ait olan gazeteyi, toplu taşıma araçlarında dikiz yolu ile okuyan bir millet olarak bu sözleri işitmek için epey bir süre var herhalde. Kitap, dergi vs. gibi okunacak araç ve gereci yanımızdan kesinlikle ayırmamamız gereklidir. Son zamanlarda hayat kurtarmışları bile vaki!

6. Bir Bakışla İnsan Okuma

Benim bir tanıdığım bir bakışla bir deveyi devirir gibi bir şey oldu. İnsanı okumak o kadar kolay olmasa gerek. Biranda Ruh halimizin grafiğini ayağımıza serecek insanlarda tanıyorum. Dostlarınız böyle insanlardır. İyi seçmek gerekir. 

7. Arafe Günü Ölmüşlere Kur’an Okuma

Eylül ayı bayramın hatta ve hatta kurban bayramının olduğu bir ay. Bizim adetlerimiz içerisinde arafe günü mezarlığa gidip geçmişlerimize Kur’an okumak var. Size güzel bir davranışı hatırlatmakla kendimi bahtiyar addediyorum. Ama bu Kur’an sadece mezarlıklarda okunmak için bize gönderilmemiştir. Bununda unutulmaması gereklidir. 

8. (Lise) Son Sınıflara İlk Uyarı

Moral Bozmak Gibi Olmasın Ama Üniversite Sınavına 6 Ay Kadar Kaldı. Bizi Takip Edin. Devamı Gelecek…

9. Okuyormuş Gibi Çek

Ön Fon: Çok satan bir kitap, bir fincan kahve ya da çay, gözlük, güzel bir ayraç ve tamamdır. Arka Fon: Bir kafe dizaynı ya da bir kitaplık olabilir.   

10. Niçin…

Okumak cildi güzelleştirir, stresi azaltır, hayat ve dünyaya daha sakin bakmamızı sağlar ve son yapılan araştırmalara göre ömrü 2 yıl uzattığı saptanmıştır. 

ÖNCEKİ YAZI EY OĞUL...
YAZAR HAKKINDA
Muhammed Ali Yaman
Muhammed Ali Yaman
13.08.1993 Bolu doğumlu Maltepe Anadolu İmam hatip 2011 mezunu Ankara üni. İlahiyat Fak. Ve Fatihsultan Mehmet vakıf Üniversitesi İslami İlimler Öğrencisi Mezun adayı
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN