EDİTÖR

Kuşakların Ahengi

Kuşakların Ahengi
Son yıllarda ülke ve dünya gündemimizin çok kalabalık olmasından dolayı hatırlatmam gerekiyor; biz bu gündemlerle boğuştuğumuz esnada bir dergi bir zamanlar okurları olan insanlardan genel yayın yönetmenleri ve editörler çıkarmaya başlamıştı. Bir dergi okurlarından kendi genel yayın yönetmenlerini ve editörlerini çıkarmaya başlamış ise bir dergiden fazlası olmuş demektir… Bu, dergi kendi içinde bir devinim, gelenek ve kültür oluşturmuş demektir. Genç İstikbal dergisini bir dergiden daha fazlasına ulaştıran bütün genel yayın yönetmenlerine, editörlere ve yazarlara şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

Zaman geçiyor, kuşaklar değişiyor, her kuşak kendi yaşama kültürünü ortaya koyuyor. Bazı şeyler, elbette fıtrat gereği, sabit kalsa da araçlar değişiyor. Değişen araçlar, bir önceki kuşak tarafından anlaşılmadığında kuşak çatışması dediğimiz vakıa ortaya çıkıyor. Somut bir örnek vermek gerekirse, sokakta futbol oynayıp eve geç kaldığı için azar yiyen neslin çocukları, baba olduklarında atari kafelerde oyun oynayıp eve geç kalan çocuklarını azarlıyorlardı. Kuşaklar, farklı isimlerle anılsa da insanın özünde bir değişimi yansıtmıyor. Değişen araçlar oluyor. Sokakta futbol oynayarak eğlenen babaların çocukları bilgisayar başında FIFA oynayarak eğleniyor.

Burada bahsettiğimiz tabi ki eğlence için oynan oyun, bağımlılık düzeyi ise işin bambaşka bir noktasıdır. Günde birkaç saat oyun oynamak bağımlılık değildir. Bağımlılık bütün sosyal; okul, aile vs. mecralardan kopma ile gerçekleşir. 

İşte kuşaklar arası eğlence anlayışındaki bu değişimi göstermek için bu ay son zamanlarda trend olan E-spor alanını ele alarak, yeni kuşağın eğlence anlayışındaki değişimi anlatmaya çalıştık. 

Tarihimizde ve vicdanımızda mart ayının en önemli vakası şüphesiz ki Çanakkale Zaferidir. Çanakkale Zaferi, bir milletin, yokluk ve imkânsızlıklara rağmen imanın gereği olarak, gücünün son noktasına kadar direnmenin ve bunun sonucu olarak gelen muvaffakiyetin en büyük temsilidir. Çanakkale Zafere sadece maddi anlamda bir savaş değildir. Zafer, ecdadın ve İslam Ümmetinin emperyalist ruha karşı varoluş mücadelesidir. Ecdada saygıyla, Çanakkale Zaferimiz mübarek olsun.

Evet, sevgili okur! 

Yine bu ay senin için dolu dolu bir sayı hazırladık. Kuşak değişimi ile değişen eğlence anlayışının son kuşaktaki temsili olan E-spor, Çanakkale ve o ruhu taşıyan türküsü, dijital dünyanın en yeni olaylarından olan yapay zekâ temelli ses teknolojisi, 3D yazıcılar, düşünce dünyamıza ve hayatımıza yön verecek fikriyat ve gelişim yazıları ve sayarak bitiremeyeceğimiz daha birçok içerik.

Selam ve dua ile, iyi okumalar! 

ÖNCEKİ YAZI KİTAP İNCELEMESİ
YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN