EDİTÖR

Kutlu Bir Fethe Doğru

Kutlu Bir Fethe Doğru
1453 yılının Mayıs ayında kutlu bir komutan, kutlu ordusuyla Edirne'den İstanbul veya o günkü adı ile Konstantinopolis'e doğru yola çıkmıştı. Daha önce İslam orduları tarafından 11 defa kuşatılan Konstantinopolis bu defa zorlu bir mücadeleye tanıklık ediyordu. Bir tarafta 1000 yıllık sahipleri diğer tarafta onu en az 1000 yıllık sahipleri kadar arzulayan, Peygamber Efendimiz'in (a.s) müjdesine mazhar olmayı amaçlayan bir komutan ve ordusu vardı. 

İstanbul'un Fethi sadece bir kahramanlık öyküsü değildi! Fetih; azim, inanç, teknoloji, akl-ı selim ve üstün bir stratejik dehanın ürünü olarak ortaya çıkmıştı. 

Fetih bir komutan ve ordusunun dinine ve kendine olan inancının meyvesi olarak ortaya çıkmıştı. Diğer taraftan fetih Latince derslerinde Büyük İskender'i okuyan genç şehzade için  "Devlet-i Ebed Müddet Aliye-i Osmanîye" düşüncesini bütün dünyaya ve devletin gelecekteki hükümdarlarına kabullendirmenin en çabuk yoluydu. 

Fetih için döktürülen büyük şahi adı verilen toplar, modern havan topunun temel felsefesini andıran özel toplar, özel yaptırılan kadırgalar Sultan'ın,  sadece muhasaranın kaderini değil dünyayı değiştirecek teknolojik buluşlarıydı. 

Haliç'e gerilen zincirin aşılamadığını duyan Sultan hiddetinden atını denize sürdü ve o güne kadar dünya tarihinde hiçbir komutanın, hatta Kartacalıların ünlü komutanı Hannibal Barca'nın fillerle dağlar üzerinden aşmasını bile gölgede bırakan, yapmadığı bir şey yaptı; gemileri karadan yürüttü! İşte azim ve kararlılığın insan sınırlarını zorladığı bir nokta! 

Sultan zorlu fetih sürecinde ordusunun ve yanındakilerin motivasyonunu ve sinirlerini kontrol altında tutabilmek için akl-ı selimi kuşandı. Zorlu bir sürecin yönetiminde çok önemli bir yere sahip olan akl-ı selim Sultan'a ışık olmuştu. 

Fethin stratejik dehası, önce Anadolu'daki yani içindeki sorunları çözüp, odaklanabilmeliydi. Bu arada da fetih için gerekli ön hazırlıkları, kadırgaların yapımı, topların dökülmesi, Rumeli Hisarı'nın yapılması gibi,  başlatmalıydı. Fethin stratejisinde en önemli kısım stratejinin başarılı olması için olmazsa olmaz muhasara anında geliştirilecek taktik adımlarıydı. Örneğin Haliç'e gerilen zincir savunma stratejisinin bir taktiği iken buna karşın karadan yürütülen gemiler muhteşem karşı taktiktir. 

Uzun lafın kısası sevgili okur; Fetih öyle türkülerle ve sloganlarla değil yukarıdakilerin muhteşem bir bütünlüğü ile elde edilir. O yüzden önümüzdeki fetihler için İstanbul'un fethini doğru anlamak mecburiyetindeyiz. 

........

Değerli okur! Yine senin için muhteşem bir sayı hazırlamaya çalıştık. Bir karadeliğin fotoğrafının nasıl çekildiğinden, beşten fazla dilin nasıl öğrenildiğine, İstanbul'un Fethinden Thiery Henry'e, öyküler, fotoğraf yorumları ve daha bir çok şey... Umarız beğenirsin. 

İyi okumalar!

ÖNCEKİ YAZI MAMA KASESİ
YAZAR HAKKINDA
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım
Genç İstikbal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN