FİKRİYAT

Kitap Okumak, Pil Ömrünüzü Uzatir

Kitap Okumak, Pil Ömrünüzü Uzatir
Allah teala'nın insanlara kendisine iman edilmesinden, kendisi için namaz kılınmasından, kendisi için kurban kesilmesinden,oruç tutulmasından, cihat edilmesinden de önce emrettiği bir buyruğu var.

Alak suresi 1. Ayette buyrulduğu üzere ilk emir "OKU"dur.

Okumak zihnin sporudur, beyni diri tutar, idrak kanallarının tıkanmasına engel olur ve sağlam düşünmeyi, çevrede gelişen olayları iyi analiz etme ve ‘KANDIRILMAYA’ karşı beceri kazandırır.

Okumak, sadece kitapla olmaz; hayatı okumak, insanları okumak, gökyüzünü okumak da diğer okuma çeşitleridir.

Hepsinin faydası başka...

Şu asırda, her kitap bir komutan, her kelime bir mermi, her fikir bir silah ve her beyin bir tetik görevi görüyor.

Düşman Çanakkale’den değil çanak anten ve türevlerinde saldırıyor. Bunun için çok okumaya  mecburuz ve kılıcımızı yani beynimizi paslanmaktan korumalıyız.

Bilgisizlik, pişmanlıktır!

Zamanında okuyamamış/okumamış ve ceviz içini dolduracak kadar bilgisi olan insanların, herhangi bir okulun en tembel ve dersleri kötü öğrencisine ya da kitap okumuş olduğu için konuşma hakkı verilen insanlara rahatsız edecek derecede hürmet ve sevgi ile baktıklarına şahit oldum.

Okumak size büyük bir değer verir!

Okumak demek bilgi sahibi olmak demektir ve bilgi, öğrenmek isteyen her kişi için, her yerdedir.

İnsanlar az okudukları için tartışmayı, güzel konuşmayı, eleştirmeyi, insanları kırmamayı, güzel üslup kullanmayı, sevmeyi vs. başaramıyor.

Hoşgörü Mevlana’yı okuyunca daha güzel, cihad Necmettin Erbakan'ı okuyunca daha anlamlı, iffet Hz. Yusuf'u okuyunca daha muhteşem, merhamet Hz. Muhammed (s.a.v)’i okuyunca daha güzel, hayat iman edince daha yaşanılası ve kainat, Kuran okuduğumuzda daha anlamlı ve ihtişamlı.

Okumak sadece kişiye değil toplumada fayda ve zarar sağlar, okuyan toplumlar yeni fikirler üretir, buluş yapar, gelişir ve ilerler, ama okumayan toplumlar ise bir zamandan sonra, üretemedikleri için ilerleyemez ve ilerlemeyen herşey geriye gitmeye mahkum olur kaidesi sebebiyle yok olurlar.

Her kitap bir öğretmen,her kelime ise beynimizi güçlendiren dambıllardır, bedenini geliştirmek için zaman ayıran insanlar neden zihinlerini geliştirmeyi düşünmezler? Öyle düşünüyorum ki bir an önce geliştirmeye başalamaları lazım çünkü; artık dünyanın savaş alanı bilgi üzerine kurulu.

Ne kadar okumuşsanız o kadar güçlüsünüzdür..!

YAZAR HAKKINDA
İbrahim Sarıcaoğlu
İbrahim Sarıcaoğlu
İstanbul doğumlu. İlkokul,ortaokul ve lise eğitimlerini İstanbul’da aldı. 2013 yılında hafızlık icazetini aldı ve yaklaşık 3 senedir Arapça ve İslami ilimler ile ilgili eğitim alıyor. Öncelikli hedefi Rabbimizin emir ve yasaklarını öğrenerek bunları amele dönüştürmektir.
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN